Wymiana wody w akwarium krok po kroku
Wymiana wody w akwarium krok po kroku
Aby warunki panujące w akwarium nie zmieniały się, co byłoby szkodliwe dla ryb, co pewien czas trzeba dokonywać wymiany wody. Problemem w zamkniętym zbiorniku, jakim jest akwarium, jest wzrastający poziom związków azotu. Aby poprawić warunki biologiczne, wymieniamy część wody, dzięki czemu zmniejsza się stężenie zanieczyszczeń. Nie powinno się raczej wymieniać całej wody z akwarium, gdyż nagła zmiana temperatury i składu chemicznego może być bardzo szkodliwa dla ryb.
Kiedy należy wymieniać wodę w akwarium?
Całkowitej wymiany wody w akwarium dokonuje się rzadko, gdyż wymaga to bardzo starannego dostosowania parametrów chemicznych wody oraz jej temperatury. Nie można przenieść ryb do zbiornika z wodą, której pH znacznie różni się od odczynu wody, w której dotychczas przebywały. Duża zmiana pH i innych parametrów (na przykład twardości wody) może zestresować ryby, a także doprowadzić do tego, że będą chorować. Z kolei nagła zmiana temperatury może spowodować szok termiczny u ryb. Dlatego wodę w akwarium powinno się wymieniać częściowo, na przykład co miesiąc 1/5 objętości wody, a co pół roku – połowę. Im bardziej woda w akwarium różni się od tej, którą wlejemy do niego po wymianie, tym mniej wody na raz należy wymieniać, ale należy wtedy robić to częściej.
Wymiana wody w akwarium – krok pierwszy
Zanim przystąpimy do wymiany wody w akwarium, trzeba przygotować wodę, którą do niego wlejemy. Nalewamy odpowiednią ilość wody do pojemnika i odstawiamy na całą dobę. Po 24 godzinach zawarty w wodzie chlor się ulotni. Do odstanej wody dodajemy odpowiednie witaminy i mikroelementy służące utrzymaniu w zbiorniku równowagi biologicznej.
Wymiana wody w akwarium – krok drugi
Przed wylaniem z akwarium wody należy koniecznie wyłączyć wszystkie urządzenia zasilane prądem elektrycznym, aby po obniżeniu poziomu wody nie uległy one uszkodzeniu. Bardzo niebezpieczne jest zwłaszcza odsłonięcie podłączonej do prądu grzałki.
Wymiana wody w akwarium – krok trzeci
Przystępujemy teraz do spuszczania wody z akwarium. Stawiamy obok wiaderko i umieszczamy je na takiej wysokości, by znajdowało się poniżej poziomu wody w zbiorniku. Wówczas woda przepłynie z akwarium do wiaderka. Do akwarium wkładamy koniec gumowej rurki, a następnie wytwarzamy podciśnienie, by woda zaczęła płynąć (zasysamy wodę). Trzeba uważać, by się tej wody nie napić. Drugi koniec rurki wkładamy do wiaderka i obserwujemy ubytek wody w zbiorniku, jednocześnie przesuwając koniec rurki po dnie, by usunąć zebrane tam zanieczyszczenia. Kiedy wody wypłynie tyle, ile mieliśmy zamiar wymienić, zatykamy wylot rurki i wyjmujemy ją z wiaderka oraz z akwarium.
Wymiana wody w akwarium – krok czwarty
Teraz wlewamy do akwarium uprzednio przygotowaną wodę. Powinna mieć taką samą albo bardzo zbliżoną temperaturę jak woda w zbiorniku. Wodę należy wlewać delikatnie i powoli, by nie zestresować ryb.
Wymiana wody w akwarium – krok piąty
Po wymianie wody możemy z powrotem włączyć wyłączone wcześniej urządzenia, np. filtry.