Jakich wpadek unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Jakich wpadek unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Ubiegasz się o pracę. Odpowiedziałaś już na ofertę w Internecie, wysyłając swoje CV i po otrzymaniu telefonu umówiłaś się na rozmowę kwalifikacyjną. Teraz czas się do niej przygotować. Rozmowa o pracę zawsze wiąże się z dużym stresem i czasem bardzo łatwo dać się ponieść. Oczywiście musisz być szczera, lecz jeśli zależy ci na pozytywnym efekcie rekrutacji i zdobyciu pracy, to w kilku przypadkach lepiej jest powstrzymać się od zbytniej wylewności. Czasem jedno zdanie może przesądzić o tym, czy dostaniemy pracę, czy zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Czego unikać, aby nie zaliczyć przykrej w skutkach wpadki?
Nie skarż się na byłego pracodawcę
Nawet jeżeli zostałaś źle potraktowana w poprzedniej firmie, to nigdy nie daj tego po sobie poznać. Nowy pracodawca może poczuć w związku z tym dyskomfort, gdyż będzie się zastanawiał, czy wobec niego nie zachowasz się w przyszłości tak samo. Nie obgaduj więc swojego byłego pracodawcy ani nie dziel się tym, co o nim myślisz. Lepiej zachować to dla siebie lub swoich przyjaciół. Rozmowa o pracę to nie jest dobry moment na zwierzenia.
Bądź pewna siebie
Pamiętaj, że od twojej postawy na rozmowie o pracę zależy nie tylko to, czy zostaniesz przyjęta, ale również to, jaka pensja zostanie ci zaproponowana. Jeżeli dasz pracodawcy odczuć, iż jesteś zdesperowana i zrobisz wszystko, by dostać tę pracę, to nie łudź się, że zaproponuje ci godne wynagrodzenie. Prawdopodobniej dostaniesz najniższą propozycję, bowiem i tak ją weźmiesz, prawda? Unikaj zachowania, które może zostać odebrane jako błaganie o pracę. Nawet jeśli jesteś zmuszona do podjęcia jakiejkolwiek pracy i bardzo ci na niej zależy, to podejdź do rozmowy z godnością, cały czas pokazując, iż nawiązanie współpracy przyniesie korzyści obu stronom.
Nie narzekaj
Narzekanie jest podobno cechą rozpoznawczą Polaków. Narzekamy na wszystko i robimy to wszędzie. Unikaj jednak narzekania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie możesz użalać się nad sobą w związku z tym, że jechałeś na rozmowę godzinę, bo utknąłeś w korku, a potem nie mogłeś znaleźć miejsca parkingowego przed firmą. Jeżeli biuro firmy położone jest na strychu i prowadzą do niego strome schody, to nie naśmiewaj się z tego ani nie próbuj na ten temat żartować. Nie wiesz przecież, czy szefowi spodoba się ten żart. Może poczuć się urażony, iż śmiałaś podważyć cudowność jego prężnie rozwijającej się firmy, więc nawet najbardziej absurdalne sytuacje należy potraktować tak, jakby były zupełnie normalne.
Nie spoufalaj się
Wielu osobom wydaje się, iż przełamując szybko wszelkie bariery, od razu nawiązują pozytywne kontakty z obcymi osobami. Trzeba jednak pamiętać, iż nie zawsze jest to w dobrym tonie i może zostać odebrane jako afront. Nie proponuj podczas rozmowy kwalifikacyjnej przejścia na „ty” ani nie umawiaj się z przyszłym szefem na wódkę, no chyba, iż to on wyjdzie z taką propozycją. Musisz być profesjonalistą, więc pokaż, iż potrafisz się odpowiednio zachować. Jeżeli posiadasz duszę rubasznego ekscentryka, to spróbuj ją na chwilę poskromić. Równie niewskazane jest podlizywanie się pracodawcy, próbując od pierwszej minuty beznadziejnie się przypodobać.