Które produkty chronią przed rakiem piersi?
Które produkty chronią przed rakiem piersi?
Nagłośnienie problemu chorób nowotworowych skłania przede wszystkim do badań profilaktycznych, jednak poza nimi często szuka się sposobu ochrony przed chorobą. Liczne badania podkreślają, że jednym ze sposobów są odpowiednie składniki spożywcze, które zawierają liczne substancje ochronne.
Warzywa kapustne
Choć warzywa kapustne są bardzo dobre i chętnie jadane, to jednak jest ich zbyt mało w diecie. Jeżeli chce się zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych, najlepiej zacząć jadać więcej kapusty, jarmużu, brokułów oraz kalafiorów. Są to warzywa nie tylko smaczne i możliwe do przyrządzenia na różne sposoby, lecz zawierają również cenne substancje – glukozynolany. Uwalniają one składniki przeciwrakowe, które zmniejszają możliwość wystąpienia raka piersi, prostaty oraz żołądka.
Owoce lasu
Leśne owoce: maliny, jeżyny, jagody, jak również czarne porzeczki to prawdziwe bogactwo witaminy C oraz innych przeciwutleniaczy. Zarówno same owoce, jak i przetwory z nich są niezwykle korzystne dla zachowania zdrowie. Polifenole, które zawierają, powodują obumieranie komórek nowotworowych i tym samym nie dochodzi do ich namnażania. Pomaga to w ochronie przed rakiem skóry, płuc, piersi, prostaty i żołądka.
Warzywa strączkowe
Warzywa strączkowe, czyli fasola i groszek, jak również soja, bób i soczewica są jadane głównie w sezonie, jednak nawet poza nim warto sięgnąć po puszki lub mrożonki. Mają one duże znaczenie dla ochrony przed nowotworami, ponieważ zawierają izoflawony, blokujące rozwój naczynek krwionośnych wokół komórek nowotworowych.
Zielona herbata
Zieloną herbatę pija się zazwyczaj ze względu na jej znaczenie dla urody oraz wagi, jednak nie jest to jedyna zaleta tego napoju. Znajduje się w nim wiele antyoksydantów, które są niezwykle istotne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka piersi, jak również na inne rodzaje choroby. Według przeprowadzanych badań już 3 – 4 filiżanki zielonej herbaty dziennie powodują pozytywne skutki dla organizmu.
Siemię lniane
Zazwyczaj siemię lniane jada się lub popija napar z niego, kiedy boli brzuch lub dochodzi do problemów żołądkowych. Jednak dobrze jest włączyć siemię lniane do codziennego jadłospisu, gdyż zawiera ono lignany. Jest to substancja znajdująca się również w płatkach owsianych, lecz w siemieniu jest jej znacznie więcej. Lignany to związki, które działają niczym estrogen, kobiecy hormon, który można nimi uzupełniać w okresie menopauzy. Dzięki regularnemu przyjmowaniu siemienia o wiele łatwiej zapobiegać rozwojowi nowotworu piersi. Poza lignanami ważne są również kwasy omega-3, dobre dla zdrowia i cenne w ochronie organizmu przed chorobami.