Jakie są zasady sadzenia ogórków?
Jakie są zasady sadzenia ogórków?
Wraz z początkiem wiosny częściej myśli się o ogrodzie, porządkuje się go, wprowadza zmiany, jak również myśli o sadzeniu nie tylko kwiatów, ale i warzyw. Ze względu na dużą popularność oraz dobry smak ogórków można zasadzić właśnie je, a potem korzystać, dodając do sałatek oraz przetworów. Jednak zanim będzie można cieszyć się smakołykami z krzaczka, trzeba je wyhodować wedle określonych zasad.
Czas sadzenia ogórków
Pierwszym krokiem do sadzenia ogórków jest wybranie dobrej pory. Najlepiej sprawdzi się pierwsza połowa maja, kiedy jest już ciepło i nie ma obawy, że nocą pojawią się przymrozki. Wcześniejsze sadzenie, nawet w kwietniu, może narazić roślinę na gwałtowny spadek temperatury. W maju ziemia zacznie szybciej się nagrzewać, co dodatkowo będzie stymulowało wzrost warzyw.
Gleba dla ogórków
Gleba powinna być żyzna, przystosowana do wzrostu warzyw, które będą potrzebowały odpowiednio dużo składników mineralnych. Dobrym pomysłem na uzyskanie ziemi dobrej pod ogórki jest płodozmian i sadzenie rok przed posadzeniem ogórków takich roślin, jak: ziemniaki, fasola, groch, buraki, seler, słonecznik.Przed posadzeniem ogórków należy lekko uklepać ziemię oraz nawilżyć wodą, jednak nie za bardzo, aby nie stała się przesadnie mokra.
Miejsce dla ogórków
Równie ważne, jak ziemia pod ogórki, jest miejsce, w którym się znajduje. Powinno być nasłonecznione, ponieważ ogórki lubią ciepło, jednak nie nadmiernie, ponieważ mogłyby zostać spalone promieniami słonecznymi.
Sadzenie ogórków
Po przygotowaniu ziemi można przejść do sadzenia ogórków. Nasiona muszą być sadzone w taki sposób, aby wzrastając roślina miała sporo miejsca dla siebie. Najlepsze będą odstępy 50 cm. Ziarna zakryć warstwą ziemi. Jeśli uprawia się ogórki pnące, warto od razu przygotować podpórkę, po której rosnąca roślina będzie mogła się piąć.
Pielęgnacja ogórków
W czasie całego wzrostu ogórków oraz w czasie wegetacji rośliny konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim podlewanie, ale bez przelewania, żeby rośliny nie zgniły od nadmiaru nawodnienia. Dodatkowo przydadzą się nawozy azotowe od czasu do czasu, jak również ściółkowanie ziemi wokół ogórków, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się chwastów. Wszelkie niepożądane roślinki wokół ogórków należy wyrwać.