Na co zwrócić uwagę, wybierając czajnik elektryczny?
Na co zwrócić uwagę, wybierając czajnik elektryczny?
Coraz mniej ludzi pozostaje wiernych tradycji gotowania wody w czajniku na gazie i wybiera czajnik elektryczny. Jest on łatwiejszy w użyciu, szybciej zagotowuje wodę i łatwo go oczyścić, a do tego można wybierać w szerokiej gamie kształtów oraz kolorów. Dodatkowo, dzięki powszechności, nie jest drogi, chociaż zamiast kupować najtańszy, warto wybrać dobry, który posłuży rodzinie przynajmniej kilka lat.
Pojemność czajnika
Na rynku z łatwością można znaleźć zarówno duże czajniki, mieszczące 2 – 2,5 litra wody, jak i mniejsze, których maksymalna pojemność to 1 litr. Wybierając odpowiednią pojemność, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile osób będzie z niego korzystać. Za mały zmusi część rodziny do czekania na swoje napoje i wypicie wspólnie kawy lub herbaty będzie utrudnione. Jednak jeżeli z czajnika będą korzystać jedynie dwie osoby, lepiej zdecydować się na mniejszy. Będzie to oszczędność zarówno wody, której nie będzie się wlewało za dużo, jak i prądu.
Rodzaj grzałki czajnika
Grzałka jest szczególnie istotnym elementem czajnika. To ona podgrzewa wodę, doprowadza do wrzenia i umożliwia przygotowanie ulubionych napojów. Do wyboru są czajniki z grzałkami spiralnymi lub płytkowymi. Pierwszy rodzaj grzałki jest popularniejszy. Wyposażone w nią urządzenia są tańsze i ciszej pracują, jednak mają jedną wadę – szybciej osadza się na nich kamień. Drugi rodzaj grzałek stopniowo wypiera grzałki spiralne, jednak czajniki z nimi są droższe. Grzałki płytkowe sprawiają, że praca czajnika jest głośniejsza, jednak mają tę zaletę, że kamień odkłada się w bardzo niewielkim stopniu.
Moc czajnika
Istotna jest również moc czajnika. Wiąże się to ze zużyciem prądu oraz szybkością podgrzewania wody. W czajnikach z grzałkami spiralnymi moc waha się w przedziale 200 – 2000W, natomiast w czajnikach z płaskimi grzałkami jest to przedział 600 – 3100W. Większa moc odbija się na rachunkach za prąd, ponieważ urządzenie zużywa go więcej. Z tego powodu w dalszym ciągu to grzałki spiralne są chętniej wybierane.
Obudowa i uchwyt
Poza wnętrzem czajnika liczy się również jego zewnętrzna obudowa. W tej dziedzinie do wyboru ma się kilka różnych materiałów – szkło, stal nieszlachetną, porcelanę, tworzywo sztuczne. Szklane czajniki są drogie, ale uważane za najzdrowsze, jednak częściej wybierane są te ze stali nierdzewnej. Są niedrogie, a do tego wytrzymałe, a w dodatku łatwe w pielęgnacji. Wybierając obudowę, należy zwrócić uwagę również na uchwyt oraz otwarcie czajnika. Powinno być na tyle wygodne, żeby nie zachodziło ryzyko poparzenia się parą wodną. To samo istotne jest przy sprawdzaniu uchwytu, jeżeli będzie za wysoko, można się poparzyć, gdy za nisko, źle będzie się trzymało czajnik i nalewało wodę do kubków. Uchwyt powinien być szeroki i znajdować się pośrodku czajnika, po przeciwnej stronie do tzw. dzióbka.Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest estetyka czajnika elektrycznego. Obecnie można znaleźć czajniki czarne, srebrne, kolorowe i z podświetlanymi diodami, które oświetlają wodę w czasie gotowania. Do wyboru, do koloru, wedle upodobań każdego użytkownika.