Naturalne metody leczenia żylaków
Naturalne metody leczenia żylaków
Żylaki to jeden z częściej występujących problemów związanych z układem krwionośnym. Mogą pojawić się w różnych obszarach ciała – na kończynach górnych, dolnych, przełyku, odbycie. Mają postać zgrubiałych, skręconych żył powierzchniowych. Nieleczone prowadzą do poważniejszych chorób układu krwionośnego oraz krwi, w tym zapalenia żył, w związku z tym trzeba szybko podjąć odpowiednie leczenie.
Podnoszenie nóg
Ze względu na oddalenie od serca żył znajdujących się na nogach to one najczęściej cierpią z powodu żylaków. Żeby im zapobiegać oraz naturalnie leczyć, należy często kłaść nogi powyżej ud, na wysokość 15 centymetrów. Można stosować do tego specjalne podpórki lub po prostu ułożyć stopy na poduszce tak, aby działała siła grawitacji i krew kierowała się w stronę serca. Warto układać tak stopy każdego wieczora oraz w chwilach, gdy odczuwa się dyskomfort nóg albo stóp po całym dniu stania lub siedzenia w takiej samej pozycji.
Rajstopy na żylaki
Skutecznym sposobem na radzenie sobie z żylakami, jeżeli nie mają one jeszcze zbyt groźnej i rozległej postaci, są rajstopy przeciwżylakowe albo pończochy elastyczne. Odpowiednio dobrane, pomagają uchronić większe żyły oraz drobne naczynia krwionośne przed zaleganiem w nich krwi, co mogłoby grozić skrzepami. W zależności od potrzeb można stosować rajstopy do kolan lub aż do pasa.
Zmiany pozycji
Jeżeli długo się stoi lub długo siedzi bez zmiany pozycji, sprzyja to zaleganiu krwi w żyłach, mniejszemu dotlenieniu poszczególnych części ciała oraz rozwojowi żylaków. Z tego powodu bardzo ważne jest zmienianie pozycji, wstawanie, krótki spacer po pokoju lub kilka drobnych ćwiczeń, które pozwalają na rozruszanie się kończyn. Dzięki temu nie zachodzi tak duże ryzyko pogłębienia się choroby. Dodatkowo podczas siedzenia powinno się pamiętać, aby nie zakładać nogi za nogę, ponieważ w znaczący sposób utrudnia to przepływ krwi.
Dbanie o stopy
Aby zmniejszyć objawy choroby lub nie doprowadzić do jej dalszego rozwoju, należy pamiętać o nieprzegrzewaniu stóp. Oznacza to, że lepiej zrezygnować z długiego wygrzewania ich w wannie, z solarium, z sauny, a nawet z depilacji gorącym woskiem. Każda z tych rzeczy powoduje przegrzewanie się żył oraz ich rozszerzanie, co nie jest wskazane przy żylakach.
Dieta i ruch
Na pojawianie się i pogłębianie żylaków wpływa również otyłość, dlatego najlepiej zrzucić zbędne kilogramy oraz zacząć zdrowo jeść. Potrawy tłuste, smażone w głębokim oleju, panierowane powodują odkładanie się tłuszczu w żyłach oraz utrudnienie przepływu krwi przez nie. Najlepiej włączyć do jadłospisu dużo warzyw, owoców, a potrawy gotować i grillować. Wskazany jest także ruch, zwłaszcza bieganie, pływanie i jazda na rowerze, które pomagają dotleniać krew oraz poprawiają stan naczyń krwionośnych.