Poprawna pielęgnacja farbowanych włosów
Poprawna pielęgnacja farbowanych włosów
Farbowanie włosów czasami bywa koniecznością, jeśli pojawiają się siwe włosy, ale częściej wywołane jest chęcią zmiany koloru, pogłębienia go lub spróbowania czegoś nowego. Niestety nawet najlepsze farby do włosów osłabiają włosy, a częste farbowanie przyczynia się do tego podwójnie. Często farbowane włosy potrzebują tym samym uważnej pielęgnacji.
Mycie włosów
Pielęgnację włosów farbowanych należy zacząć od doboru odpowiednich kosmetyków. W sklepach dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do tego rodzaju włosów. Warto zaopatrzyć się przynajmniej w odpowiedni szampon i odżywkę. Włosy farbowane nie powinny być rozczesywane przed myciem, ponieważ są podatne na urazy mechaniczne. Z tego samego powodu należy je delikatnie zwilżać wodą, a w czasie spieniania szamponu nie szarpać ani nie wcierać kosmetyku brutalnie w nie i w głowę. Trzeba zachować ostrożność, żeby przy każdym myciu nie tracić większej ilości włosów, niż trzeba. Szampon najlepiej nanieść na rękę i dopiero po tym na głowę. Dzięki temu uniknie się nadmiaru piany, który trudno spłukać i który mógłby podrażnić skórę głowy. Samo spłukiwanie najlepiej wykonywać letnią wodą.
Odżywianie i regeneracja
Po pierwszym farbowaniu nie czuć zbyt wielu skutków ubocznych stosowania farby, jednak każde następne wpływa na włosy coraz bardziej. Stopniowo stają się one mocno wysuszone, zwłaszcza na odcinku od ucha po końcówki. Stają się nieprzyjemne w dotyku, a w przypadku mocnego rozjaśniania lub utleniania można odnieść wrażenie, że są całkiem martwe. Żeby do tego nie doszło, trzeba je dobrze odżywiać. Wraz z szamponem do farbowanych włosów dobrze jest wybrać odżywkę do włosów farbowanych. Jest ich na rynku wiele – bez spłukiwania, ze spłukiwaniem, w sprayu. Dla przesuszonych włosów najlepiej sprawdzą się takie, które nanosi się na włosy po ich umyciu, rozczesuje i pozostawia na 5 minut, a następnie spłukuje. Dają one gwarancję odżywienia włosów od nasady po końcówki i skutecznej regeneracji.
Maska do włosów
Raz w tygodniu można użyć mocniejszego środka na zniszczone włosy, którym są maski do włosów różnego rodzaju. Maja one zdolności głęboko regenerujące i warto wybrać na ich stosowanie wolny dzień, ponieważ w zależności od firmy maskę trzeba trzymać na włosach od 15 do 30 minut. Można wybierać je również w różnych zapachach i konsystencjach, lecz podstawą ich działania jest głęboka regeneracja włosów suchych i zniszczonych farbowaniem. Głównymi składnikami masek są witamina E i gliceryna. W zależności od stopnia zniszczenia włosów, można nakładać je na całą długość albo tylko na odcinek ucho – końcówki, czyli ten najbardziej narażony.
Bogactwo witamin
Żeby włosy mogły odpowiednio się regenerować i na miejsce zniszczonych wyrastały nowe i mocne, należy odżywiać je także od wewnątrz. Oznacza to przyjmowanie dużej ilości witamin, w tabletkach lub w pokarmach. Witamina C, witamina A, grupa B oraz E i kolagen to najważniejsze elementy niezbędne dla włosów. Można je znaleźć przede wszystkich w łatwo przyswajalnych olejach roślinnych oraz orzechach. W aptekach można spotkać zestawy witaminowe z dodatkiem skrzypu, który jest szczególnie polecanym ziołem wzmacniającym włosy i zapobiegającym ich wypadaniu.