Popularne mity na temat odchudzania
Popularne mity na temat odchudzania
Ze względu na coraz powszechniejsze dążenie do posiadania idealnej sylwetki w Internecie, w gazetach, w telewizji można spotkać się z różnymi przepisami na szybkie i trwałe zrzucenie zbędnych kilogramów. Ilość diet i porad sprawia, że wiele z nich mija się z prawdą. Żeby mieć pewność, że odchudzanie przebiega zdrowo, warto wiedzieć, co jest dietetycznym mitem.
Odchudzająca głodówka
Głodzenie się, czyli popularna głodówka to nie dieta odchudzająca. Co więcej, stosowana dłużej niż 1 – 2 dni jest bardzo szkodliwa. Można ją stosować od czasu do czasu, w ramach kuracji oczyszczającej ciało z toksyn, lecz wtedy trzeba pamiętać o nawadnianiu ciała wodą oraz sokami owocowymi. Utracone w czasie głodówki kilogramy nie są tracone stale, a po zakończeniu głodowania szybko wracają, często nawet w nadmiarze.
Mniej posiłków, mniej kilogramów
Sporo osób uważa, że jedzenie niewielu, 1 – 2 posiłków dziennie to sposób na sukces i idealną wagę. Niestety, nie jest to prawdą. Dla organizmu lepsze jest jedzenie 4 – 5 niewielkich posiłków dziennie o stałych porach. Dzięki temu ciało wie, że o określonej porze otrzyma porcję pożywienia i nie musi magazynować na zapas, czyli odkładać tkanki tłuszczowej. W przypadku jedzenia 1 – 2 posiłków, dodatkowo o różnych porach, ciało zaczyna zbierać zapasy i zamiast spadku wagi następuje jej przyrost.
Tuczący makaron i ziemniaki
Kolejnym popularnym mitem jest twierdzenie, że ziemniaki oraz makaron to bardzo tuczące produkty. Sprawia to, że produkty te obrastają złą sławą, mimo że nie powinno tak być. Ziemniaki są warzywem zawierającym wiele istotnych witamin i minerałów oraz węglowodanów. Tuczące stają się dopiero w połączeniu z tłustym sosem, polane tłuszczem lub podane z boczkiem. Podobnie wygląda sprawa z makaronem. Sam, jedzony w rozsądnych ilościach, nie jest kaloryczny, lecz podany z serem lub sosem staje się ciężkostrawną potrawą. Z tego powodu, jeżeli chce się zachować odpowiednią wagę, lepiej podawać go z warzywami.
Owoce na odchudzanie
Wiele diet poleca owoce jako jeden z ważnych elementów. Są one istotne, ponieważ zawierają dużo witamin i składników mineralnych, jednak dieta oparta tylko na nich nie spowoduje spadku wagi, a nawet może doprowadzić do tycia. Dzieje się tak ze względu na obecność w owocach dużej ilości cukru, który jest co prawda zdrowszy niż biały cukier, jednak również odkłada się w ciele w postaci tkanki tłuszczowej.
Nie jeść po 18:00
Popularnym mitem jest zakaz jedzenia po godzinie 18. Z tego powodu mnóstwo osób wystrzega się jedzenia po tej godzinie. Nieprzejadanie się w godzinach wieczornych ma swoje uzasadnienie, ponieważ układ pokarmowy pracuje wtedy znacznie wolniej. Jednak rezygnacji z kolacji po 18 powinny wystrzegać się tylko osoby, które kładą się spać o godzinie 22. Jeżeli czas snu jest znacznie później, warto coś zjeść, zamiast głodzić się do godziny 1 w nocy i nie móc zasnąć. Zasadą, która wspomaga odchudzanie jest ta, która mówi, żeby nie jeść 3 godziny przed snem, lecz trzeba to dostosować do własnego trybu życia.