Proste sposoby prognozowania pogody, które warto znać
Proste sposoby prognozowania pogody, które warto znać
Prognoza pogody podana w telewizji lub znaleziona w Internecie wcale nie musi się sprawdzić na danym terenie. Jest ona zbyt ogólna, by uwzględnić zjawiska lokalne (związane na przykład z ukształtowaniem terenu) i charakterystyczne dla niewielkiego obszaru. Dlatego warto obserwować swoje otoczenie – chmury, kierunek i nasilenie wiatru, temperaturę, wygląd Słońca i Księżyca. Na podstawie tych obserwacji można bardzo trafnie przewidzieć pogodę.
O czym mówi barometr?
Jeśli barometr opada, czyli obniża się ciśnienie, to znaczy, że zbliża się niż – pojawią się chmury i wystąpią opady. Latem oznacza to ochłodzenie, natomiast zimą – ocieplenie. Zaczyna padać śnieg, a potem następuje odwilż. Wzrost ciśnienia zwiastuje poprawę pogody, ale gdy rośnie ono bardzo szybko, może zbliżać się burza.
Słońce i Księżyc
Gdy niebo podczas wschodu i zachodu Słońca jest mocno czerwone, znaczy to, że w powietrzu jest dużo wilgoci – to zwiastun złej pogody, zachmurzenia, wiatru i opadów. Pastelowe barwy nieba o świcie i o zmierzchu zapowiadają ładną pogodę. Gdy Księżyc albo Słońce otacza halo z chmur, zbliża się niż i front ciepły, a pogoda się popsuje. Gdy Księżyc jest czerwony, będzie wietrznie. Podczas pełni Księżyca na ogół jest ładna pogoda.
Wiatr
Gdy jest ładnie i nagle wiatr zmienia kierunek, nastąpi pogorszenie pogody. Z kolei gdy pada i zaczyna wiać silny wiatr, jest duża szansa na poprawę pogody. Jeśli natomiast ciągle wieje z zachodu, nadal będzie padało (w naszej szerokości geograficznej niże wędrują z zachodu na wschód).
Tęcza
Nie jest prawdą, że tęcza zapowiada koniec opadów. Na ogół zwiastuje ona deszczową pogodę, zwłaszcza jeśli widzimy ją rano na zachodzie. Poprawę pogody może zapowiadać tęcza widziana wieczorem na wschodzie.
Chmury
Chmury dostarczają bardzo wielu informacji o pogodzie, ale aby prognoza była w miarę pewna, należy uwzględnić także zmiany ciśnienia i temperatury. Na przykład chmury cirrus rozrzucone gdzieniegdzie po niebie wróżą ładną pogodę, podobnie jak pojawiające się koło południa i znikające wieczorem cumulusy. Widoczna na widnokręgu chmura cumulonimbus zapowiada burzę i silne opady.
Co zapowiada ładną pogodę latem?
Latem będzie ładna pogoda, jeśli rano i wieczorem na trawie pokazuje się rosa, rano znikają nocne mgły, jaskółki latają wysoko, dym z kominów unosi się do góry, a wieczorem pojawiają się komary. Ciśnienie jest wysokie, wieczorem nie wieje wiatr, noc jest chłodna.
Co wróży złą pogodę?
Pogoda się popsuje, jeśli Słońce wschodzi i zachodzi czerwono, wokół Księżyca i Słońca widać halo z chmur, a gwiazdy migocą. Zachodni wiatr, snujący się nisko przy ziemi dym i nisko latające jaskółki wróżą deszcz, podobnie jak pszczoły spieszące do uli i mrówki szybko kończące swoją pracę i chowające się w mrowisku. Ślimaki przenoszą się w wyżej położone miejsca, na przykład na pnie drzew. Spada ciśnienie. Wieczorem nasila się wiatr, nie pojawia się rosa. Czerwona zorza wieczorem oznacza nasilenie się wiatru, ale bez opadów.
Kiedy pogoda się poprawi?
Poprawę pogody zwiastują obszary czystego nieba, pojawiające się między chmurami, nasilenie się wiatru i wzrost ciśnienia. Temperatura spada i pojawia się wieczorna mgła.
Jaka będzie pogoda zimą?
Gdy na drzewach osadza się szadź, niebo jest roziskrzone gwiazdami i wieje wiatr ze wschodu, to oznacza, że nadchodzi mróz. Natomiast opady śniegu poprzedza pojawienie się halo wokół Słońca i Księżyca, mgły oraz wiatry północno-zachodnie.