Renowacja lustra – jak to zrobić?
Renowacja lustra – jak to zrobić?
Stare lustro, które jest już zniszczone, raczej nie zdobi naszego wnętrza. Przedmiot ten jednak może być cenną rodzinną pamiątką i mieć wartość sentymentalną. Czasem zwyczajnie polubiliśmy to lustro i nie chcemy się go pozbywać. Może mieć też piękną, oryginalną ramę i szkoda je wyrzucić. Takie lustro warto odnowić. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Ocena stanu lustra
Lustro, którego odnowieniem chcemy się zająć, może od dawna być naszą własnością. Mogliśmy też wejść w jego posiadanie niedawno, dostać je w spadku albo wypatrzeć gdzieś na pchlim targu. Po wstępnym oczyszczeniu i odkurzeniu lustra należy dokładnie ocenić jego stan. Zwracamy uwagę na następujące sprawy:
* czy tafla lustra nie jest pęknięta lub uszkodzona;
* jak wygląda tafla lustra, czy jest przejrzysta, a może jest przebarwiona lub poplamiona;
* z czego wykonano ramę i w jakim jest stanie;
* jaka jest wartość artystyczna samej ramy.Zniszczona tafla lustra
Jeśli tafla lustra jest bardzo zniszczona, na przykład ma ukruszony narożnik, jest porysowana albo silnie popękana, nie uda się prawdopodobnie jej odnowić. W takim przypadku lustro jest raczej stracone, o ile nie ma interesującej ramy, w którą warto zainwestować. W takim przypadku po zakończonej powodzeniem renowacji ramy należy zamówić w warsztacie szklarskim nową taflę odpowiedniej jakości.
Przebarwienia na tafli
Często sytuacja wygląda tak, że tafla lustra nie jest popękana ani w żaden sposób uszkodzona, ale odbicie daje mgliste i zamazane, fragmenty powierzchni są odbarwione. Takie lustro często można uratować. Najpierw wyjmujemy je z ramy. Następnie starannie myjemy ciepłą wodą z mydłem. Aby szkło odzyskało blask, należy użyć wody z octem w proporcji 2:1. Lustro myjemy, a potem wycieramy do sucha, używając miękkich ściereczek (ircha, flanela). Oceniamy stan tafli po umyciu. Jeśli nadal występują na niej liczne odbarwienia, prawdopodobnie uległa uszkodzeniu warstwa srebra odbijająca światło. Lustro należy zatem posrebrzyć, taką usługę wykonują warsztaty szklarskie. Technika wykonywania luster zmieniała się, więc jeśli lustro jest bardzo stare, lepiej zanieść je do dobrego specjalisty.
Zaplamiona tafla lustra
Czasem zdarza się, że lustro zostało zachlapane farbą w czasie malowania mieszkania, po remoncie mieliśmy je umyć, zapomnieliśmy i tak już zostało. Zacieki po starej farbie szpecą taflę, przykleiły się do niej mocno i trudno je usunąć. Jeśli mamy do czynienia z farbą emulsyjną, trzeba takie zaplamienia namoczyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń (np. Ludwik) albo mydła w płynie (np. Biały Jeleń). Po kwadransie spróbujmy je usunąć, podważając delikatnie na przykład drewnianym nożykiem czy patyczkiem po lodach. Jeśli nie ustępują, namoczmy jeszcze raz i ponownie spróbujmy. gdy uda się już odlepić taką łezkę farby, zostają na ogół brzydkie ślady po brzegach. Trzeba je zmyć wilgotną szmatką. Można wylać na takie ślady kroplę środka myjącego. Plamy po farbie olejnej można usunąć terpentyną.