Sadzenie sałaty – krok po kroku
Sadzenie sałaty – krok po kroku
Sałata trafiła na nasze stoły już w XVI wieku. Dziś oprócz najpopularniejszej sałaty masłowej znamy wiele innych odmian o urozmaiconym wyglądzie oraz smaku. Do przyrządzania sałatek używa się wielu roślin, które botanicznie nie są sałatami, ale za takie się je powszechnie uważa. Są to rokietta siewna zwana rukolą, roszponka (roszpunka) czy endywia. Uprawia się je tak jak sałatę i mają podobne do niej wartości odżywcze.
Wymagania uprawowe sałaty
Uprawa sałaty jest łatwa. Nie lubi ona jedynie ziemi piaszczystej i suchej. Najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej, dobrze przygotowanej i nawiezionej obornikiem albo kompostem. Sałata uprawiana na oborniku jest najlepsza. Dla sałaty odpowiednie jest stanowisko słoneczne lub półcieniste. W początkowym okresie wzrostu lubi ona dużo światła, natomiast potem raczej półcień. W czasie upałów trzeba sałatę zacieniać. Gdy jest zbyt sucho i ciepło, zbyt wcześnie wyrastają pędy kwiatostanowe. Sałata potrzebuje dużo wody, ale podłoże nie powinno być zbyt wilgotne, gdyż wtedy główki sałaty gniją.
Rozsada sałaty
Rozsadę sałaty można kupić w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie z nasion. Nasiona można wysiewać od wczesnej wiosny do późnego lata. Dzięki temu, że wysiewamy je sukcesywnie, cały czas mamy sałatę gotową do zbioru i nie ma zbyt wielu dojrzałych główek na raz. Siewki należy przerywać, zostawiając między nimi odstępy co 5 cm.
Sadzenie sałaty
Sałatę sadzi się w rozstawie co 20 cm. Podłoże musi być wilgotne. Rośliny przed posadzeniem należy namoczyć, a po posadzeniu obficie podlać. Grządki nie muszą być duże, można uprawiać sałatę na niedużych zagonkach oraz między innymi roślinami lub na obrzeżach rabatek i grządek. Doskonale nadaje się również do wykorzystania luk po roślinach, których okres wegetacji się zakończył. W sytuacji, gdy nie ma gdzie posadzić sałaty, wysiewamy ją do rozsadnika, a potem przesadzamy w miejsce, które się zwolniło.
Zbiór sałaty
Dzięki temu, że sałata jest rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacji, można wysiewać ją sukcesywnie i zbierać przez cały sezon. Sałatę można zbierać w ten sposób, że po 4 – 8 tygodniach ścina się liście około 2 cm nad powierzchnią gruntu (metoda liściowa). Tak przycięte rośliny odrastają i wkrótce można ponowić zbiór. W ten sposób raz posadzona sałata daje dwu- albo trzykrotne plony.