Skuteczne sposoby na naukę języków obcych
Skuteczne sposoby na naukę języków obcych
Języki obce są niezbędne w dzisiejszych czasach. Znajomość przynajmniej jednego ułatwia poruszanie się na rynku pracy, w towarzystwie, w szkole oraz otwiera więcej możliwości, niezależnie od wieku. Nie da się jednak nauczyć języka, nie przykładając w ogóle do nauki. Istnieją skuteczne sposoby na nauczenie się każdego języka, jednak każdy z nich wymaga ochoty i czasu.
Codzienna nauka
Większość osób uczących się języka, zwłaszcza młodych, ma zajęcia w szkołach lub na kursach językowych. Jednak 2 lub 3 razy w tygodniu to za mało. Aby skutecznie opanować język, należy codziennie poświęcić 15 – 20 minut na naukę. Może polegać ona na opanowywaniu słówek albo na poznawaniu zagadnień gramatycznych. Najlepiej zdecydować się na naprzemienne uczenie się – jednego dnia gramatyka, drugiego słówka – dzięki temu opanuje się dwie rzeczy, które są najważniejsze w języku. Co więcej, nie należy bać się wracać do starych zagadnień, ponieważ powtarzanie zdobytej wiedzy jest przy nauce języka obcego niezbędne.
Różnorodna nauka
Systematyczna, codzienna nauka ma istotnego wroga – nudę. Siedzenie nad książką i wkuwanie słówek potrafi zniechęcić nawet zdeterminowaną osobę. Jednak nauka wcale nie musi opierać się na czytaniu 20 razy tekstu z książki. Im bardziej różnorodna, tym lepiej zapamiętuje się informacje. Z tego powodu w nauce języka należy wykorzystać czytanie, słuchanie, oglądanie. Internet bardzo dobrze w tym pomaga, ponieważ można włączyć piosenki z angielskimi napisami, słuchać, patrzeć i zapamiętywać. To samo dotyczy filmów. Oglądanie ich bez napisów lub z angielskimi napisami pozwala zapamiętać konstrukcje gramatyczne używane w żywym języku, a nie tylko w podręczniku.
Głośne czytanie
Czytanie głośno krępuje niejedną osobę, nawet jeśli odbywa się ono w języku ojczystym. Czytanie w obcym budzi podobne onieśmielenie, jednak w zaciszu własnego pokoju warto spróbować. Wystarczy 15 minut dziennie czytać książkę w obcym języku lub krótkie teksty, ważne, aby odbywało się to na głos. Pozwala to oswoić się z nowym językiem w mowie, ćwiczyć odpowiednie wypowiadanie słów, a jednocześnie ułatwia zapamiętywanie. Ten sposób ma również zaletę w przyszłym porozumiewaniu się z innymi. Szkoły często lekceważą naukę mówienia w obcym języku, przez co mimo znajomości słówek uczniowie nie potrafią komunikować się z obcokrajowcami. Regularne czytanie zaciera tę barierę i upewnia we własnych umiejętnościach.
Karteczki wszędzie
Bardzo popularną metodą, przynoszącą dobre skutki jest przygotowanie karteczek samoprzylepnych z różnymi słówkami i przylepienie ich w różnych miejscach domu – na biurku, na szafkach, na lodówce. Słówka mogą opisywać sprzęty znajdujące się w danym pomieszczeniu lub nie być z nimi związane – w zależności od upodobań. Można je co jakiś czas wymieniać albo dodawać nowe. Są osoby, które przygotowują sobie sztywne kartki z różnymi słowami – z jednej strony po polsku, z drugiej w obcym języku – i wrzucają je do pudełka stojącego na biurku. Co jakiś czas wyciągają karteczkę i powtarzają słówko. Prosty sposób, lecz skuteczny.