Sposób na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z auta
Sposób na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z auta
Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko sprawne działanie hamulców, układu jezdnego czy poduszek powietrznych. Nie mniej znaczący jest komfort kierowcy. Nawet drobna rzecz jest w stanie momentalnie poirytować kierowce, odciągając jego uwagę od uważnego obserwowania drogi i sytuacji wokół auta. Jedną z takich uciążliwych kwestii jest brzydki zapach. Jego źródłem może być wiele rzeczy i nieraz ciężko zlokalizować miejsce, które należałoby wyczyścić. Jakie są najczęstsze powody brzydkiego zapachu i co z nimi robić?
Nawiew
Jednym powodów mogą być zanieczyszczone rury nawiewu. Zalegający w nich kurz wraz z odrobiną wilgoci da nam się odczuć niemiłym, charakterystycznym zapachem stęchlizny bądź gnijących liści. Jeśli masz klimatyzację, koniecznie odgrzybiaj ją regularnie, np. raz na rok. Utrzymywanie nawiewu w złym stanie nie dość, że będzie dla nas uciążliwe, to jeszcze może źle wpłynąć na nasze zdrowie. Gdy poczujesz przykry zapach i dodatkowo będzie się on nasilał przy zwiększeniu siły nawiewu, trzeba odgrzybić jego rury środkiem bakteriobójczym (najlepiej takim z długą sondą, którą wpuścisz głęboko do wnętrza rury) oraz wymienić filtr kabinowy.
Tapicerka
To chyba najczęstsza przyczyna brzydkiego zapachu. Nawet z pozoru czyste fotele mogą okazać się pełne wilgoci, roztoczy, bakterii i śmierdzących substancji. Nie sugerujmy się więc ich stanem obserwowalnym gołym okiem. Wypierz porządnie całą tapicerkę, nie zapominając o bokach foteli oraz szczelinach pomiędzy siedziskiem i oparciem. Podnieś też tylne siedziska, jeśli są składane. Użyj do prania specjalnego szamponu lub aktywnej piany, która wywabi plamy i wyciągnie wszelkie brzydkie zapachy. Nie zapomnij pozostawić auta przez pewien czas otwartego, by tapicerka zdążyła całkowicie przeschnąć, w innym wypadku jeszcze pogorszysz sprawę. Rób to tylko podczas ładnej, słonecznej pogody.
Wilgoć
Uciążliwą kwestią jest w przypadku samochodu wilgoć. Jeśli dopiero co kupiłeś samochód, sprawdź dokładnie wszelkie newralgiczne miejsca, czyli zakamarki podłóg i bagażnika, bo być może ktoś sprzedał ci auto popowodziowe. Jeśli zobaczysz w tych okolicach ślady wody, pozbądź się ich i wysusz wszelkie chłonne materiały. Jeśli sytuacja się powtórzy i po jakimś czasie znów zauważysz zalegającą wodę, zlokalizuj źródło przecieku i uszczelnij je. W autach po stłuczce bardzo często dochodzi do rozszczelnień przedniej bądź tylnej szyby. Jeśli zobaczysz zacieki przy słupkach, użyj specjalnego silikonu do uszczelniania uszczelek.
Nie maskuj smrodu
Jeśli poczujesz brzydki zapach, od razu zlokalizuj jego źródło. Maskowanie go odświeżaczami może pomóc przez chwilę, lecz w momencie, gdy odór będzie się nasilał, możesz polec w tej bitwie i dokładanie kolejnych choinek w niczym nie pomoże.