Skuteczny sposób uniknięcia alergii na słońce
Skuteczny sposób uniknięcia alergii na słońce
Alergia na słońce objawia się przede wszystkim wypryskami skórnymi, plamami, wysypką o różnej postaci. Może zaskoczyć nawet osoby, którym wydawało się, że nie mają żadnych problemów alergicznych. Najlepiej pilnować, aby tak pozostało, czyli stosować sprawdzone metody unikania alergii po kontakcie z promieniowaniem słonecznym.
Poza opalaniem się na plaży trzeba zrezygnować również z opalania się na solarium.
Nie wychodź bez kremu
Łatwo zapomnieć o nałożeniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Czasami nie chce się tego robić, w myśl „jakoś to będzie”, jednak nie można ignorować nanoszenia na skórę kremu z filtrem SPF. Im wyższy, tym lepiej chroni skórę. Jeżeli planuje się opaleniznę, można korzystać z niższych filtrów – 10, 15, 20. Jeżeli nie, wówczas dobrze jest sięgnąć po kremy z filtrami 30, 50, a nawet wyższymi, co szczególnie dobrze sprawdza się u osób mających bardzo jasną karnację. Krem należy nanosić na newralgiczne miejsca ciała, które będą narażone na promieniowanie słoneczne, w tym twarz. Do twarzy dobrze jest stosować kremy przeznaczone do jej pielęgnacji, lecz zawierające filtry ochronne.
Zasłaniaj ciało
Żeby uniknąć alergii na słońce, dobrze jest zadbać o zasłonięcie ciała, tak aby tylko niewielki obszar był narażony na promieniowanie słoneczne. Oczywiście w czasie upalnych dni może się to wydawać niekomfortowe, jednak wystarczy wybrać odpowiednie ubrania, żeby poczuć się lepiej. Dobrze sprawdzą się lekkie, zwiewne koszulki, spodnie z przewiewnej bawełny oraz sukienki. Dzięki nim ciało cały czas oddycha, przy jednoczesnym zmniejszaniu się ryzyka powstania pokrzywki alergicznej.
Noś kapelusz
Bardzo dobrą ochroną jest kapelusz, zwłaszcza z szerszym rondem, które zasłoni twarz oraz część ramion. Nie tylko uda się dzięki temu nie dopuścić do przegrzania twarzy, lecz również ochroni skórę przed podrażnieniem. Im większe rondo kapelusza, tym łatwiej będzie chronić także ramiona oraz dekolt.
Nie opalaj się
Niestety, najskuteczniejszym sposobem ochrony przed uczuleniem, czyli fotoalergią, jest zrezygnowania z opalania się. To zapewni skórze niezbędne bezpieczeństwo. Jeżeli koniecznie chce się posiedzieć na słońcu, robi się to zawsze na własne ryzyko. Konieczne jest wtedy nanoszenie kremu z filtrem co 60 minut, żeby skóra była ciągle zabezpieczona.
Środki farmakologiczne
Zdarza się, że niektóre ze stosowanych lekarstw, nawet witamin, po kontakcie z promieniowaniem słonecznym powodują reakcję alergiczną. Jeśli przyjmuje się leki, trzeba sprawdzić na ulotce lub zapytać lekarza, czy nie powodują one alergii podczas wyjścia na słońce.