Jak oczyścić wentylator w komputerze?
Jak oczyścić wentylator w komputerze?
Czyszczenie wentylatora to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które można zaserwować swojemu komputerowi. Co więcej, warto, a nawet trzeba czyścić wentylator, gdyż w przeciwnym razie jego praca będzie ulegała znacznemu pogorszeniu. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać na początku.
Sprężone powietrze
Sprężone powietrze w butelce powinno się mieć zawsze w domu, jeżeli posiada się jakikolwiek komputer. Ułatwia to jego ogólne czyszczenie i jest niezbędne przy czyszczeniu wentylatora.Na początku trzeba wyłączyć komputer, odłączyć zasilanie, a następnie usunąć część obudowy komputera, tak żeby dostać się do wentylatora. Po odsunięciu zakrywającej go części zlokalizować niezbędny element i rozpocząć dmuchanie powietrzem. Trzeba to robić w taki sposób, aby wdmuchiwać powietrze w wewnętrzną część obudowy. Kurz i inne zabrudzenia będą wylatywać tyłem.
Oczyszczanie wentylatora
Im bardziej zabrudzony wentylator, tym dłużej może potrwać każda czynność, jednak nie należy się martwić, ponieważ nawet bardzo zakurzone wentylatory można doprowadzić do poprawnego stanu. Kolejnym krokiem jest wdmuchiwanie powietrza do wentylatora wlotowego. Ma to na celu oczyszczenie go jeszcze dokładniej z brudu. Należy cały czas trzymać butlę z powietrzem pionowo i dmuchać tak, żeby kurz wylatywał tyłem.
Oczyszczenie silniczka
Wiele osób obawia się czyszczenia silniczka wentylatora, bojąc się, że go zepsuje. Do awarii nie dochodzi tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. Można z powodzeniem przedmuchać go powietrzem. Spowoduje to, że żadne drobinki kurzu nie będą blokowały jego działania i nie zatnie się on niespodziewanie.
Oliwienie wentylatora
Po oczyszczeniu wentylatora z nagromadzonego kurzu najlepiej naoliwić go, aby lepiej pracował. Można zrobić to olejem wazelinowym, który jest łatwo dostępny, dobry i niedrogi. Wystarczą 2 – 3 krople do nasmarowania osi wentylatora. Należy robić to delikatnie i bez pośpiechu. Po skończeniu wentylator jest gotowy do ponownego rozruchu.
Uruchomienie wentylatora
Podłączyć komputer do zasilania, ale jeszcze nie zakręcać obudowy komputera. Kiedy wentylator zacznie działać i kręcić się, można jeszcze 1 – 2 razy dmuchnąć sprężonym powietrzem w wiatraczek. Spowoduje to, że ostatnie resztki kurzu, które mogły się tam znajdować, znikną.Częstotliwość czyszczenia wentylatora jest dowolna. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu sprzęt stoi i jak dużo kurzu znajduje się w domu. Istnieją pomieszczenia bardzo narażone na zakurzenie, wówczas taki zabieg może być potrzebny nawet raz w tygodniu. Służy on poprawie jakości pracy komputera.