Skuteczne sposoby leczenia pokrzywki alergicznej
Skuteczne sposoby leczenia pokrzywki alergicznej
Liczni pacjenci zgłaszają się do lekarzy pierwszego kontaktu i dermatologów z pokrzywką. Jest to swędząca przypadłość, która może trwać chwilę, wracać, ciągnąc się przez dłuższy czas, a nawet przez całe życie. Pokrzywka w wielu przypadkach ma podłoże alergiczne, a ze względu na to, że pojawia się znienacka, dobrze jest wiedzieć, jak ją leczyć.
Pokrzywka – objawy
Pokrzywka pojawiająca się na skórze w różnych miejscach, przypomina swoim wyglądem ślady po oparzeniu. Mogą pojawiać się od razu po kontakcie z alergenem albo po kilku godzinach od zetknięcia z nim – pojedynczo lub w skupiskach. Często bąble wypełnione są płynem, który po pewnym czasie wysycha, tworząc strupki. Niezależnie od powierzchni skóry, jaką zajmuje pokrzywka, jest to swędzący objaw, a drapanie dodatkowo zaognia przypadłość, zaś w przypadku pojawienia się pęcherzyków może doprowadzić do powstania blizn.Zazwyczaj po 2 – 3 tygodniach pokrzywka potrafi ustąpić samoistnie, jednak najlepiej przyśpieszyć proces leczenia.
Powody powstania pokrzywki
Przyczyny pojawienia się pokrzywki na skórze są bardzo zróżnicowane. Lekarze mają nie lada problem z tym objawem skórnym, ponieważ nie zawsze mogą ocenić jego przyczynę. Z całą pewnością głównym podłożem pojawienia się zmiany jest zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego, który pewne substancje traktuje jako wrogów i zaczyna działać. Z tego powodu za przyczynę pokrzywki można uznać niektóre pokarmy, leki, kosmetyki, zanieczyszczenia, materiały.W przypadku reakcji wywołanej poparzeniem się pokrzywą zazwyczaj nie potrzeba specjalnych środków, ponieważ po takim poparzeniu plamy same schodzą w przeciągu 1 – 2 dni.
Chłodny kompres
Na złagodzenie objawów oraz zmniejszenie swędzenia pomoże chłodny kompres. Wystarczy ręcznik namoczony zimną wodą albo kostki lodu owinięte ręcznikiem oraz przykładanie ich do pokrytych pokrzywką miejsc. Przyniesie to ulgę oraz zmniejszy zaczerwienienia.
Łagodząca kąpiel
Jeśli pokrzywka przykrywa większą część ciała, dobrze jest przygotować kąpiel, która zmniejszy dolegliwość. Można ją wykonać z 6 łyżek mąki owsianej i 3 łyżek mąki ziemniaczanej. Przygotowaną z nich papkę połączyć z wanną pełną wody, po czym pławić się w miksturze przez 15 minut.
Środki farmakologiczne
Naturalne środki mogą nie pomóc w szybkim wyleczeniu pokrzywki. W związku z tym niezbędne jest zażywanie leków przeciwhistaminowych. Nie tylko łagodzą swędzenie, ale przede wszystkim sprawiają, że pokrzywka stopniowo znika, ustępując miejsca zdrowej skórze.