Sposoby na nauczenie dziecka smarkania noska
Sposoby na nauczenie dziecka smarkania noska
Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom i zatkanym noskom u naszych maluchów. Dobrze jest, gdy dziecko jak najwcześniej jest samodzielne w tej kwestii i umie samo wysmarkać zapchany nosek. Niektóre dzieci potrafią dość szybko nauczyć się smarkać i wolą to od specjalnych aspiratorów, których działanie nie jest przyjemnym odczuciem. Każda metoda jest dobra, by pobudzić małego kichacza do wysmarkiwania nosa.
Jak smarkamy?
Na początku nauki należy wpoić dziecku główną zasadę smarkania noska. Wydzielinę wydmuchuje się najpierw z jednej dziurki, zatykając palcem przez chusteczkę drugą dziurkę, później z drugiej. Dzięki takiej metodzie nos oczyszcza się dokładniej i nie dochodzi do zatykania kanałów pomiędzy jamą nosową a uszami podczas dmuchania.
Daj przykład
Najłatwiej jest dać dziecku przykład. Nawet gdy nie masz kataru, smarkaj nos, by maluszek widział, jak to się robi i brał z Ciebie przykład. Małe dzieci to papugi, szybciej naśladują, niż uczą się na siłę.
Dmuchanie przez usta, później przez nos
Dziecko na początku nauki musi pojąć, czym jest dmuchanie. Zabawa w zdmuchiwanie świeczek, dmuchanie piórka w powietrzu czy robienie baniek to świetne początki. Gdy dziecko wprawi się już w dmuchaniu przez usta, kolej na dmuchanie przez nosek. W tym celu również możecie wykorzystać świeczki czy piórko na stole. Aby maluszek chętniej sięgał po chusteczkę, kup chusteczki higieniczne z kolorowymi aplikacjami.
Zabawa w słonia i nagroda
Zaproponuj dziecku, aby zamieniło się w słonia i pokazało Ci, jak świetnie trąbi swoją trąbą. Przy okazji przygotuj chusteczkę i wysmarkaj nos dziecku. W nagrodę za pracę i zaangażowanie słonia, daj maluszkowi drobny gratis w postaci naklejki czy wspólnie przygotowanej odznaki dla dzielnego malucha. Jeżeli stosujesz tablicę motywacyjną, wstaw dziecku odpowiednią nagradzającą buźkę.
Pochwal przed innymi
Jeżeli Twoje dziecko odpowiedzialnie podeszło do tematu smarkania noska, chwal je przed innymi. Tak uskrzydlony maluch nie porzuci chusteczek i dmuchania w chusteczkę.
Pamiętaj o...
Aby smarkanie nosa nie sprawiało trudności i nie zniechęcało dziecka, zawsze przed nim zaaplikuj do noska roztwór soli fizjologicznej lub wodę morską. Rozrzedzając wydzielinę, ułatwi jej wydmuchanie, a śluzówka w nosie zostanie nawilżona. Maluchy, którym zaczyna wychodzić smarkanie, robią to z reguły chętnie. Wiedzą bowiem, że przynosi im to ulgę w oddychaniu.