Sposoby na powiększone węzły chłonne
Sposoby na powiększone węzły chłonne
Powiększone węzły chłonne są zazwyczaj objawem infekcji krążącej w organizmie. Same węzły chłonne, umiejscowione w różnych miejscach ciała, służą do filtrowania ciała. To do nich trafiają toksyny, które zbierają się w organizmie i to z nich są przekazywane dalej do nerek i wydalane. Jeżeli dochodzi do infekcji, która atakuje węzły chłonne, może to odczuć całe ciało.
Przyczyny powiększenia węzłów
Węzły chłonne, które chorują, zmieniają swoją postać. Stają się większe i łatwo wyczuwalne przez skórę, w przeciwieństwie do swojego normalnego stanu. Należy zwracać uwagę na ich stan, zwłaszcza gdy wyczuje się zgrubienie, jednak bez panikowania, ponieważ ich obrzęk może być spowodowany różnymi czynnikami. Do najpopularniejszych należą infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Wśród chorób wirusowych, które wpływają także na stan węzłów chłonnych, można wyróżnić odrę i ospę, wśród bakteryjnych anginę, grypę, gruźlicę, natomiast infekcje grzybicze zdarzają się na terytorium Polski niezwykle rzadko. Jeżeli powiększenie związane jest z chorobą sezonową, należy zwrócić na to uwagę lekarzowi w czasie wizyty, a także dbać o to, aby nie wychłodzić węzłów chłonnych.
Powiększenie przez urazy
Nie tylko choroby mogą spowodować powiększenie się węzłów chłonnych. Węzły umiejscowione w pachwinie bywają podatne na urazy wynikające z aktywności fizycznej, infekcji tego obszaru ciała, zwłaszcza zapalenia narządów płciowych. Najczęściej jest to efekt nadmiernych ćwiczeń lub ich złego wykonywania i leczenie opiera się na środkach bólowych oraz zrezygnowaniu na jakiś czas z uprawiania sportu. Podobne urazy mogą dotyczyć węzłów chłonnych pod pachami, które rzutują na ramię lub rękę, powodując ból i dyskomfort do czasu wyleczenia urazu.
Węzły a nowotwory
W niektórych przypadkach powiększone węzły chłonne mogą być związane z nowotworami. Dotyczy to przede wszystkim nowotworów szpiku kostnego oraz krwi. Długo utrzymujące się powiększenie oraz dodatkowe objawy, w tym podwyższona temperatura lub nagła utrata wagi, mogą wskazywać na zachorowanie na poważniejszą chorobę. W niektórych przypadkach powiększenie węzłów chłonnych w pachach lub pachwinach jest związane z nowotworem piersi lub prostaty albo świadczy o migracji komórek nowotworowych z pierwotnego miejsca ich umiejscowienia.
Leczenie węzłów chłonnych
Rozpoczęcie leczenia powiększonych węzłów chłonnych jest związane z przyczyną ich powiększenia. Jeżeli spowodowane jest bakteriami, wówczas niezbędne mogą być antybiotyki, jeżeli wirusami – najczęściej same przechodzą przy zastosowaniu typowych środków leczących przeziębienie: ciepła, ciepłej herbaty, witamin, leków przeciwbólowych. Zazwyczaj wystarcza to do doprowadzenia ich do naturalnego stanu, chociaż trzeba liczyć się z tym, że jeszcze kilka dni po powrocie do dobrego samopoczucia będzie utrzymywała się lekka opuchlizna węzłów. Gdy pojawia się podejrzenie, że powiększenie związane jest z nowotworem, wtedy lekarz wykonuje biopsję newralgicznego miejsca w celu ocenienia, czy to rak jest przyczyną powiększenia gruczołów.