Sposoby przechowywania soczewek bez płynu do soczewek
Sposoby przechowywania soczewek bez płynu do soczewek
Każda osoba, która nosi soczewki, miała okazję zmierzyć się z problemem, jakim jest brak płynu do soczewek. Jeżeli nosi się soczewki na kilka miesięcy lub takie, w których nie można spać, pojawia się panika: co zrobić, żeby ich nie zniszczyć i nie wyrzucać. Nie jest to proste, jednak znane są sposoby, które pozwalają przechować soczewki w dobrym stanie aż do zakupienia przeznaczonego do nich płynu.
Najważniejsza – higiena
Niezależnie od tego, czy będzie się czyściło soczewki odpowiednim płynem, czy w inny sposób, trzeba zawsze pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Przed wyjęciem soczewek z oczu należy dokładnie umyć ręce wodą i mydłem, a następnie równie dokładnie wytrzeć je, najlepiej papierowym ręcznikiem, który nie pozostawi na palcach włosków, które mogą przyczepić się do soczewki. Po wyjęciu soczewek lepiej nie wkładać ich od razu do pojemnika z płynem, lecz położyć na dłoni i przez 30 sekund czyścić okrężnymi ruchami.
Woda mineralna
Gdy płynu do soczewek zabraknie i nie ma możliwości zakupienia go, można użyć wody z butelki, niegazowanej, która pozwoli oczyścić soczewki z zabrudzeń po całym dniu. Pojemnik na soczewki należy dokładnie wyczyścić wodą oraz przetrzeć papierowym ręcznikiem albo poczekać, aż plastik wyschnie samoistnie. Następnie można uzupełnić go wodą mineralną, w której będą przechowywane soczewki. W tym momencie trzeba przystąpić do wyjmowania soczewek. Po zrobieniu tego kładzie się soczewkęna środku suchej, czystej dłoni i wkrapia na skórę 5 kropli wody z butelki. Czyszczenie soczewki przed włożeniem jej do pudełka jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na pozbawienie jej bakterii i przechowywanie do następnego dnia w sterylnym środowisku. Dodatkowo zwiększa to trwałość soczewek. Trzeba jedynie uważać, żeby nie przyciskać soczewki za mocno, ponieważ może ją to uszkodzić.
Sól fizjologiczna
Drugim specyfikiem, poza wodą mineralną, z którego można skorzystać w nagłym przypadku, jest sól fizjologiczna. Zawiera ona chlorek sodu i służyła oraz nadal służy do przemywania ran lub czyszczenia. Była stosowana, zanim pojawiły się specjalistyczne płyny. Dzięki niej można utrzymać soczewki w wilgoci, co nie spowoduje ich wysuszenia ani konieczności wyrzucenia. Jednak trzeba pamiętać, że nie zapewniają czyszczenia soczewek z osadów białkowych ani innych zabrudzeń. Tym samym można stosować je w nagłych przypadkach, ale nie codziennie, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie zarówno na soczewki, jak i na gałkę oczną, doprowadzając nawet do zakażenia.
Warte zapamiętania
Woda mineralna i sól fizjologiczna użyte jednorazowo są bezpieczne dla oka, jednak nawet w nagłym przypadku nie powinno się czyścić soczewek zwykłą wodą. Zawiera ona dużo bakterii, które mogą doprowadzić do infekcji oka. Zamiast nabawić się niebezpiecznej choroby, lepiej spisać soczewki na straty. Nie powinno się również spać w soczewkach, zwłaszcza jeżeli są to soczewki hydrożelowe. Trzymane w oku przez całą noc mogą wyschnąć i uszkodzić rogówkę.