Sposoby na uniknięcie przeziębienia
Sposoby na uniknięcie przeziębienia
Nie tylko jesienią i zimą można złapać przeziębienie albo inną infekcję, która kończy się gorączką oraz ogólnym osłabieniem. Równie trudny pod tym względem jest czas pomiędzy zimą a wiosną, kiedy bardzo łatwo o złapanie przeziębienia. Organizm po zimie jest osłabiony, więc szybciej poddaje się infekcji. Aby jej uniknąć, warto wcielić w życie kilka zasad.
Zachowanie higieny
Unikanie przeziębienia wiąże się z zachowaniem zasad higieny osobistej. W okresie częstych zachorowań i lokalnych epidemii należy szczególnie o tym pamiętać. Wiąże się to przede wszystkim z częstym myciem dłoni – po powrocie do domu, zwłaszcza gdy wraca się środkami komunikacji publicznej, po przywitaniu z osobą, która kicha lub kaszle. Zamiast mydła i wody można używać nawilżonych płynem antybakteryjnym chusteczek. Warto przecierać nimi także sprzęty codziennego użytku, w tym klawiaturę komputera. Trzeba pamiętać również o niewkładaniu brudnych palców do ust.
Prawidłowy ubiór
W czasie mroźnych dni i w czasie przedwiośnia, kiedy raz jest zimno, a raz cieplej łatwo o wyziębienie się lub przegrzanie. Jeżeli jest się ubranym za grubo i dojdzie do przegrzania, wówczas z łatwością można złapać infekcję. W związku z tym najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę. Dzięki temu jest się przygotowanym zarówno na nagły chłód, jak i na ocieplenie, wystarczy zdjąć jedną warstwę. Dodatkowo dobrze jest nie zakładać zbyt obcisłych ubrań, ponieważ nie zapewniają one dobrej cyrkulacji powietrza.
Wzmacnianie organizmu
Przed zachorowaniem można ustrzec się również poprzez wzmacnianie organizmu jedzeniem i piciem. Ciepłe zupy sprawiają, że ciało nie jest wychłodzone, natomiast owoce oraz warzywa zapewniają dodatkowy zastrzyk witamin i minerałów. Jednak nie są to jedyne sposoby. Dobrze jest sięgnąć po tzw. babcine pomysły i codziennie, w czasie przedwiośnia wypijać herbatę z sokiem malinowym albo z miodem i cytryną. Sok malinowy skutecznie wspomaga odporność oraz leczenie stanów zapalnych. Miód działa bakteriobójczo, a cytryna dostarcza kwas askorbinowy, który chroni błony śluzowe przed infekcją.
Bakterie poza domem
W czasie najbardziej newralgicznego okresu, gdy o zachorowanie łatwo, dobrze jest wprowadzić w domu pewne zasady. Przede wszystkim wietrzyć codziennie pomieszczenie, nawet jeżeli na zewnątrz jest chłodno. Zbieranie „ciepełka” nie pomaga zachować zdrowia, wręcz przeciwnie, przyczynia się do rozwoju wirusów i bakterii. Warto także nawilżać powietrze, ponieważ suche podrażnia błony śluzowe i może prowadzić do przeziębienia. Dobrym pomysłem jest również zakupienie maseczki ochronnej na usta – do kupienia w aptece albo w sklepach internetowych. Nie jest to sposób rozpowszechniony w Polsce, jednak zapewnia skuteczną ochronę w krajach azjatyckich. Dzięki niej chroni się nos oraz usta przed wdychaniem bakterii, zwłaszcza w komunikacji miejskiej, kiedy wiele osób kicha lub kaszle, nie zasłaniając ust.