Sposoby oszczędzania w banku
Sposoby oszczędzania w banku
Oszczędności zawsze się przydadzą, na czarną godzinę, na konkretny cel, na przyszłość. Jeżeli ma się możliwość odkładania pieniędzy co miesiąc, jest to wielkie szczęście oraz duża siła woli. Nie każdy potrafi się zmobilizować i odkładać sam z siebie, w takiej sytuacji z pomocą przychodzi dobrze znana wszystkim instytucja, jaką jest bank.
Konto oszczędnościowe
Jeden z najbardziej popularnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy to konto oszczędnościowe. Chętnie wybierane, proste w obsłudze i nieskomplikowane. Najlepiej mieć je w tym banku, w którym posiada się rachunek osobisty, dzięki temu łatwiej jest przenosić pieniądze z jednego na drugi. Na konto oszczędnościowe wpłaca się dowolną ilość pieniędzy, można ją uzupełniać co miesiąc o dodatkową sumę lub poprzestać na tej jednej wpłacie. Oszczędzanie odbywa się poprzez przyrost odsetek na koncie oraz fakt, że wypłacanie pieniędzy z konta więcej niż raz w miesiącu jest obłożone dodatkowymi opłatami. Obecnie wiele banków proponuje konto oszczędnościowe z ustaleniem celu oszczędzania, co ma działać mobilizująco.
Lokata terminowa
Sposób oszczędzania dla cierpliwych. Lokata terminowa, jak sama nazwa wskazuje, wymaga pozostawienia pieniędzy na określony czas na specjalnym koncie. Zazwyczaj jest to minimum rok, chociaż może być i dłużej, w zależności od oczekiwanych zysków. Jednak zakładając lokatę, trzeba mieć świadomość, że pieniędzy nie powinno się wypłacać przed upływem terminu wyznaczonego w umowie, ponieważ grozi to utratą odsetek, które narosły i tym samym niweczy się cały plan oszczędzania. Co prawda coraz częściej pojawiają się lokaty, z których przynajmniej połowy odsetek nie trzeba utracić, jednak należy dobrze wczytywać się w umowy, żeby wiedzieć, jakie są zasady ich działania.
Zwrot za zakupy
Niekoniecznie trzeba zakładać konto lub lokatę, żeby oszczędzać z bankiem. Można to robić również, będąc posiadaczem najprostszego rachunku bankowego. W takiej sytuacji warto skorzystać z różnego rodzaju bonusów, jakie oferuje bank. Bardzo popularny jest zwrot pewnego procentu z kwoty wydanej na zakupy. W zależności od tego, ile wydało się w miesiącu, płacąc kartą, bank może zwrócić 1%, 3%, 5% od tej sumy. Nawet jeżeli w skali miesiąca taki procent to niewielka kwota, pod koniec roku zazwyczaj okazuje się, że udało się zaoszczędzić więcej, niż posiadacz konta mógł się spodziewać.
Anulowanie opłat
Wiele kont jest płatnych, co oznacza przede wszystkim, że pobierane są opłaty za jego prowadzenie, za ubezpieczenie karty, czasami również za przelewy do innych banków niż ten, w którym ma się konto. Jednak i na zaoszczędzenie na tym jest sposób, ponieważ wiele banków ma zasadę, że po wydaniu określonej sumy w miesiącu, np. 50zł, w czasie płacenia kartą nie pobiera żadnej opłaty. Ze względu na to, że prowadzenie konta to sumy od 7 do 20 złotych miesięcznie, po roku oszczędza się w ten sposób sporą kwotę.