Jak usunąć zabrudzenia z kuchenki?
Jak usunąć zabrudzenia z kuchenki?
Płyta kuchenki jest narażona na wiele zanieczyszczeń. Woda wyciekająca z garnków, zupy, sosy, a przede wszystkim tłuszcz z różnego rodzaju potraw sprawiają, że trudno zachować ją w idealnym stanie. Najlepiej przemywać ją każdego dnia, żeby brud nie gromadził się przesadnie na płycie, jednak gdy tłuszczu zebrało się więcej, warto przedsięwziąć poważniejsze środki, aby kuchenka nie wyglądała na wiecznie brudną.
O czym pamiętać?
Żeby ułatwić sobie czyszczenie i mieć zawsze zadbaną kuchenkę, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Pierwszą z nich jest konieczność ścierania płynów, które wykipiały z garnka, jeszcze zanim zastygną. Nie oznacza to oczywiście czyszczenia, gdy palnik wciąż jest w użyciu, lecz po zdjęciu garnka z pieca. Druga to niedopuszczanie do zasychania resztek jedzenia na blacie kuchenki, ponieważ trudniej je potem usuwać. Trzecia to konieczność czyszczenia nie tylko płyty, ale również kratek, które są położone na niej, ponieważ i na nich zbierają się zabrudzenia. Czwarta zasada dotyczy czyszczenia okapu – jeżeli się go posiada – który raz na jakiś czas powinien być dokładnie wyczyszczony, ponieważ zbiera się na nim szkodliwy tłuszcz.
Czyszczenie płyty ceramicznej
Kuchenki z płytami ceramicznymi najlepiej czyścić przy pomocy specjalnego drapaka. Często jest on dodawany do wyposażenia kuchenki, trzeba go jednak prawidłowo używać, żeby nie pozostawiał zabrudzenia na powierzchni. Poza czyszczeniem drapakiem można używać gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń – lecz nie nazbyt dużą ilością – albo gąbką zwilżoną wodą, jeżeli wcześniej użyje się środka do czyszczenia kuchenek. Może być on w płynie lub w proszku. Nanosi się go na płytę i pozostawia na 5 – 10 minut, w zależności od ilości zabrudzeń. Po pozbyciu się środka chemicznego można przetrzeć płytę ścierką z mikrofibry, dzięki temu zachowa ona długotrwały połysk.
Czyszczenie płyty ze szkła hartowanego
W przypadku posiadania kuchenki z płytą ze szkła hartowanego lepiej nie używać metalowych drapaków ani szczotek, ponieważ ławo wówczas o zarysowanie. Najlepiej czyścić płytę delikatnymi środkami chemicznymi lub produktami domowymi. Środki chemiczne trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta, nakładając na płytę i pozostawiając na pewien czas. Następnie ściera się je wilgotną gąbką, a następnie przeciera miękką szmatką lub papierowym ręcznikiem. Dobrze sprawdza się również gąbka nasączona w płynie do mycia naczyń lub w ciepłej wodzie z dodatkiem 1 łyżki octu. Ocet nie tylko usuwa zabrudzenia, ale dodatkowo nadaje płycie ze szkła połysk. Na zakończenie można spryskać kuchenkę płynem do mycia szyb i wytrzeć ręcznikiem papierowym albo czarno-białą gazetą.
Czyszczenie palników
Podczas czyszczenia kuchenki nie należy ignorować palników. Wylewająca się w czasie gotowania woda lub tłuszcz mogą zabrudzić również je, o czym świadczy nierówny płomień lub problemy z jego pojawieniem się. W przypadku palników nie należy używać żadnych środków chemicznych, wystarczy gąbka nasączona wodą z odrobiną płynu. Palniki trzeba przemywać ostrożnie, nie zalewając wodą, i poczekać, aż całkowicie wyschną, zanim włączy się je ponownie.