W jaki sposób dostać się do policji?
W jaki sposób dostać się do policji?
Bycie policjantem to ciężka i odpowiedzialna praca, do której trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i do której należy się dobrze przygotować. Osoby, które są zainteresowane tym zawodem, powinny zacząć działać jeszcze w liceum. Przygotowanie od szkoły średniej nie jest jedyną drogą, żeby zasilić szeregi mundurowych, lecz zwiększa szanse w trakcie rekrutacji, która obejmuje kilka etapów.
Niezbędna nauka
Nieprawdą jest, że aby dostać się do policji, wystarczy jedynie sprawność fizyczna. Jest ona niezbędna, jednak wiedza również jest konieczna. Z tego powodu o przyjęcie do policyjnych szeregów ubiegać się mogą osoby z minimum średnim wykształceniem, chociaż im wyższe, tym lepsze, ponieważ zapewnia możliwość awansu w kolejnych latach pracy. Z tego powodu pierwszym krokiem do przyszłej kariery policyjnej jest wybranie dobrej szkoły średniej, która zapewni odpowiednią wiedzę z dziedzin humanistycznych oraz ścisłych, zwłaszcza matematyki. Dobrze już na tym etapie zainteresować się prawem obowiązującym w Polsce oraz prawami człowieka. Wiedzę taką można nabywać z książek lub z Internetu albo zapisać się na kursy dodatkowe, które poruszają tego rodzaju zagadnienia.
Sprawność fizyczna
Sprawne ciało i wytrzymałość to kolejne cechy, którymi powinien odznaczać się przyszły policjant. Nie da się osiągnąć dobrych wyników w tej dziedzinie z dnia na dzień, więc przygotowania również warto rozpocząć wcześniej. Regularne treningi, bieganie, basen, siłownia, czyli to, co wzmacnia siłę ciała, będą dobrym przygotowaniem zarówno do późniejszych egzaminów sprawnościowych, jak i do samej służby, w której fizyczne umiejętności są niezbędne. Dobrze jest rozważyć trenowanie sztuk walki, które poprawiają koordynację ruchową i nie skupiają się jedynie na rozbudowie masy mięśniowej.
Odpowiednie dokumenty
Po skończeniu szkoły średniej lub studiów można zacząć oficjalne staranie się o przyjęcie do policji. Polega to na znalezieniu na stronie internetowej komendy we własnym mieście lub komendy wojewódzkiej informacji, kiedy prowadzony jest nabór i jakie dokumenty należy złożyć, żeby zakwalifikować się do pierwszego etapu. Poza CV i listem motywacyjnym ważne jest przedstawienie również świadectw ukończenia szkół i kursów, które mogą być niezbędne w pracy, dokumentu tożsamości, który potwierdza polskie obywatelstwo oraz zaświadczenia o niekaralności i korzystaniu z pełnych praw publicznych. Dokumenty te pozwalają na przystąpienie do dalszego etapu, który składa się z dwóch egzaminów.
Egzaminy
Dokumenty to jedno, najważniejsze są egzaminy, do których musi przystąpić każdy kandydat. Składają się z testu pisemnego z wiedzy ogólnej oraz testu sprawnościowego, oceniającego zdolności fizyczne kandydata. Najlepiej z obu uzyskać jak najlepszy wynik, chociaż nawet jeśli się go osiągnie, należy przejść jeszcze rozmowę ze starszym oficerem i psychologiem, którzy ocenią zdolność i przydatność do pełnienia obowiązków. Jeśli również rozmowa przejdzie pozytywnie, droga do kariery policjanta stoi otworem.