Właściwości zdrowotne arbuza
Właściwości zdrowotne arbuza
Mamy okazję jeść arbuzy tylko raz do roku i nie powinniśmy od tego stronić. Szczególnie w czasie upałów arbuz potrafi pokazać swoje dobroczynne właściwości, ponieważ chłodzi lepiej niż niejedne lody. Soczysty, słodkawy, a jednak nie obciążający żołądka w żaden sposób, do tego kusi czerwonym kolorem, który aż krzyczy z talerza: zjedz mnie. Jednak orzeźwiające zalety tego owocu nie są jedynymi, na które warto zwrócić uwagę.
Witamina A i C
Zapobieganie chorobom układu krwionośnego to nie tylko rezygnacja z jedzenia tłustych potraw. To także dostarczanie organizmowi witamin i przeciwutleniaczy, a tych w arbuzie znajduje się całkiem dużo. Najważniejsze z nich to witamina A i C. Witamina C znana jest z poprawiania odporności, a dodatkowo jest idealnym środkiem zwiększającym witalność całego organizmu. Pomaga w odbudowie komórek zarówno skóry, jak i naczyń krwionośnych. Witamina A wspomaga wzrok oraz poprawia krążenie krwi. Dodatkowo obie są przeciwutleniaczami, obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają tym samym ryzyko udaru oraz zawału.
Tajemnicze karotenoidy
Arbuz zawiera w sobie dużo związków o tajemniczo brzmiącej nazwie karotenoidy. W samym owocu są one odpowiedzialne za jego kuszącą, mocno czerwoną barwę, w organizmie człowieka mogą przydać się, żeby obniżyć cholesterol. Ich głównym przedstawicielem jest likopen. Zmniejsza on poziom złego cholesterolu oraz ilość wolnych rodników w komórkach organizmu. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzeń DNA ani do rozwoju komórek nowotworowych. Jak łatwo się domyślić, im bardziej czerwony jest arbuz, tym więcej dobroczynnych składników tego rodzaju zawiera.
Wartości mineralne
Chociaż do poprawnego funkcjonowania organizm człowieka potrzebuje niewielkich ilości składników mineralnych, czasami trudno jest je znaleźć w pożywieniu. Korzystając z sezonu arbuzowego, dobrze jeść jak najwięcej tych owoców, ponieważ zawierają trzy bardzo istotne minerały: potas, magnez i żelazo. Wszystkie one mają wpływ przede wszystkim na układ krwionośny. Potas ułatwia cyrkulację krwi i tym samym zapewnia lepsze dotlenienie wszystkich komórek. Magnez uelastycznia naczynia krwionośne, nie pozwala potasowi szybko zniknąć, a żelazo zwiększa liczbę czerwonych krwinek.
Rozluźniająca cytrulina
Jak widać, arbuz pełen jest związków o sekretnych nazwach, które mają jednak bardzo dobre skutki dla ciała. Tak jak magnez uelastycznia naczynia krwionośne, tak cytrulina, jako jeden z aminokwasów, po dostaniu się do ciała ewoluuje w L-argininę, która rozluźnia naczynia krwionośne, dzięki czemu przechodzi przez nie większa ilość krwi.
Dbając o nerki
Zdrowe nerki to takie, które dobrze wydalają toksyny i nadmiar wody z organizmu. Arbuz składa się w 90% z wody, jest więc nie tylko niskokaloryczny, ale jest także wsparciem dla nerek. Pobudza je do pracy, oczyszcza i jednocześnie nie pozwala na odkładanie się w nich żadnych szkodliwych substancji.