Zalety jedzenia arbuza
Zalety jedzenia arbuza
Smaczny, lekko słodki, a przede wszystkim orzeźwiający. Idealny w czasie upałów i lepszy niż lody. Ma bardzo niewiele kalorii, więc jest idealnym owocem dla każdego, kto jest na diecie. Zastępuje słodycze i jest zdecydowanie zdrowszy od nich, zawiera wiele dobroczynnych składników, które wspomagają pracę organizmu oraz wygląd zewnętrzny.
Czerwony składnik
Barwa jest tym, co najbardziej wyróżnia arbuzy spośród wszystkich innych owoców. Zawdzięcza on ją składnikom zwanym karotenoidami. To zarówno antyoksydanty, jak i naturalne pigmenty. Im ich więcej i im arbuz bardziej czerwony, tym lepiej. Najważniejszym z karotenoidów jest likopen, który ma niebagatelne znaczenie dla układu krwionośnego. Eliminuje zły cholesterol, obniża ciśnienie krwi, a na dodatek pozbywa się z ciała wolnych rodników, które są jedną z przyczyn rozwijania się chorób nowotworowych. Szczególnie ważne jest to dla mężczyzn, ponieważ może zapobiegać przede wszystkim rakowi prostaty.
Cytrulina
Arbuz pełen jest tajemniczych i dobrych składników. Jednym z nich jest cytrulina. Jest to substancja z grupy aminokwasów, która znalazłszy się w organizmie – po zjedzeniu słodkiego arbuza – zmienia się w inną substancję, zwaną L-argininą. Jej zadaniem jest rozluźnianie naczynek krwionośnych, dzięki czemu krew i tym samym tlen może dostać się do każdej komórki ciała. Ma to istotne znaczenie, ponieważ nie pozwala na powstawanie zakrzepów, obumieranie komórek oraz ewentualny udar.
Potas i magnez
W czerwonym arbuzie znajduje się duża ilość potasu i magnezu, a oba składniki są istotne dla układu krwionośnego. Potas poprawia ciśnienie krwi poprzez pozbywanie się nadmiaru sodu z organizmu. Dodatkowo zapobiega rozwojowi miażdżycy. W połączeniu z magnezem, który jest odpowiedzialny za lepsze wchłanianie się potasu do organizmu, stanowią bardzo ważną parę. Magnez ma również wpływ na naczynka krwionośne, uelastycznia je, ułatwiając krwi krążenie, a także poprawia pracę mózgu, zwłaszcza umiejętność koncentrowania się na nauce.
Przeciwutleniacze
W skład arbuza wchodzą również znane wszystkim witaminy – witamina A i witamina C. Są one bardzo dobrymi przeciwutleniaczami, które wspomagają organizm w walce ze starzeniem się. Mają możliwość opóźniania procesów związanych z degradacją komórek organizmu oraz powstawaniem zmarszczek. Przyśpieszają za to procesy odnowy komórkowej, nawilżają skórę, a dodatkowo obie chronią przed infekcjami. W związku z tym, kiedy tylko rozpoczyna się letni sezon arbuzowy, warto jeść ich jak najwięcej. Dobrze także nie usuwać pestek, tylko zjadać je razem z miąższem, ponieważ znajduje się w nich dużo likopenu. Trzeba jednak pamiętać, że arbuz w nadmiarze ma działanie lekko przeczyszczające, więc dobrze jest ograniczyć ilość kawałków do trzech i nie zjadać od razu połowy tego smacznego owocu.