Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o diecie Dukana
Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o diecie Dukana
Nie jest szczególną tajemnicą, że zdecydowana większość kobiet choć raz w swoim życiu podejmowała skuteczną bądź nie próbę odchudzania. Obecnie coraz częściej mówi się o diecie w kontekście zdrowego stylu odżywiania, jednak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu masowo korzystaliśmy z różnego typu diet odchudzających, eliminujących pewne produkty pokarmowe, a inne wychwalających i zalecających jeść je niemalże bez ograniczeń. Jedną z najbardziej popularnych diet, która zrobiła zawrotną karierę i była naprawdę chętnie stosowana, jest dieta Dukana. Jeśli coś już o niej słyszałaś i zastanawiasz się, czy jest ona dla ciebie, odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem diety Dukana skonsultować się z lekarzem dietetykiem.
Czym jest dieta Dukana?
Dieta Dukana to dieta proteinowa, zwana inaczej wysokobiałkową lub też Protalem (nazwa wywodząca się od słów francuskich), którą ułożył i przedstawił w swojej książce „Nie potrafię schudnąć” Pierre Dukan, francuski dietetyk. Dieta ta składa się z czterech głównych części i jej głównym wyznacznikiem jest ograniczenie ilości tłuszczów oraz węglowodanów na rzecz zwiększenia ilości spożywanego białka. Dzięki tej diecie można schudnąć zarówno 5 kilo, jak i 40 – wszystko zależy od naszej wagi wyjściowej, początkowych założeń oraz oczywiście odpowiedniego stosowania się do poszczególnych faz.
Fazy diety Dukana
Jak to zostało już zasygnalizowane, dieta Dukana składa się z czterech głównych faz. Poniżej zostaną one pokrótce omówione.
* Faza uderzeniowa – to najbardziej restrykcyjna faza diety, ponieważ polega tylko na spożywaniu niskotłuszczowego białka oraz piciu wielu niesłodzonych płynów (można co najwyżej używać słodzika). Możesz więc jeść chude mięso, na przykład cielęcinę, pierś z kurczaka bez skóry, owoce morza, jajka, serek wiejski albo chudy twaróg. Ta faza nie powinna trwać więcej niż 10 dni i chudnie się na niej w zdecydowanie najszybszym tempie.
* Faza równowagi – to druga faza, w której chodzi o to, abyśmy uzyskali pożądaną przez nas wagę, dlatego nie można określić dokładnie, ile powinna ona trwać. Nadal podstawą naszego odżywiania powinny być białka, jednak co drugi dzień możemy wprowadzić do jadłospisu niektóre warzywa, na przykład pomidory, szpinak, szparagi, papryka, ogórek, marchewka. Nadal unikaj wszelkich tłuszczy, czyli na przykład dodawania oliwy z oliwek do sałatki z warzyw.
* Faza utrwalenia – ta faza polega przede wszystkim na tym, aby utrzymać efekt, który uzyskaliśmy w dwóch poprzednich. Zaczynasz więc od wprowadzania kolejnych produktów, które przyzwyczają cię potem do normalnego jedzenia. Możesz jeść produkty pełnoziarniste, owoce, więcej warzyw. Nadal jednak uważaj na zbyt dużą zawartość tłuszczu w produktach żywieniowych, ale od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na posiłek niezgodny z wytycznymi diety. Jeden dzień w tygodniu nadal powinien pozostać proteinowy.Białkowe czwartki
Te trzy powyżej opisane fazy pozwolą ci na uzyskanie odpowiedniej wagi oraz przyzwyczajenie się do powrotu do normalnego żywienia. Kiedy już zakończysz fazę utrwalenia, możesz rozpocząć normalny tryb odżywiania się, pamiętając jednak, by był on w miarę zdrowy oraz aby jeden dzień w tygodniu, Dukan zaleca czwartek, był w pełni białkowy. Powinno się utrzymywać tę zasadę już zawsze.
Skutki uboczne diety Dukana
Każda restrykcyjna dieta, która w znaczny sposób ogranicza spożywanie niektórych produktów żywieniowych, wiąże się ze skutkami ubocznymi. Dieta Dukana szczególnie negatywnie może wpłynąć na pracę nerek, ale także na problemy z zaparciami, gdyż przyjmuje się na niej małą ilość błonnika. Poza tym nie można zapomnieć, iż ograniczenie ilości węglowodanów przyczynia się do spadku energii, rozdrażnienia, uczucia ciągłego zmęczenia oraz złego samopoczucia.