Zalety terapii wodnych
Zalety terapii wodnych
Kąpiele w nasyconej minerałami wodzie z głębi ziemi pomagają organizmowi zwalczyć różne dolegliwości i choroby. Woda znana z działania rozluźniającego pobudza również układ krążenia. Kąpiele w wodach termalnych zalecane są także dla wzmocnienia układu odpornościowego organizmu.
Kąpiele w solankach
Solanki są wodami chlorkowo-sodowymi. Kąpiel w nich pomaga przy bólach kręgosłupa. Wody te skutecznie zmniejszają stany zapalne po urazach i kontuzjach. Ponadto kąpiele w solankach przywracają prawidłową pracę gruczołów łojowych i mają cenne właściwości dla wyglądu i zdrowia skóry. Wody solankowe zalecane są do pielęgnacji cery trądzikowej. Jeżeli nie masz możliwości wyjazdu do uzdrowiska, zrób sobie kąpiel solankową w domu. W tym celu wlej do wanny wodę o temperaturze 37°C i rozpuść w niej kilogram soli iwonickiej lub bocheńskiej. Siedź w wodzie około 20 minut. Do kolejnych kąpieli wlewaj wodę cieplejszą, może sięgać temperatury nawet 42 stopni. Kąpiel solankową powtarzaj do 3 razy w tygodniu.
Wody termalne
Wody termalne pochodzą z głębi ziemi, z gorących źródeł o temperaturze do 86°C. Wpływ ciepła na nasz organizm ma cenny rezultat w postaci łatwiejszego przenikania minerałów takich jak np. fluor, krzem czy sód. Dla kogo dobre są takie kąpiele? Polecane są osobom z bólami stawów, kości i mięśni. Zabiegi wykorzystuje się w celu rozluźnienia partii mięśniowych. Wapń, żelazo, magnez, lit i wcześniej wymienione minerały pomogą Ci w w poprawieniu elastyczności i jędrności skóry. Nerwobóle, które jak wiadomo są trudne do zwalczenia, po terapiach w wodach termalnych znikają, jak ręką odjął. Możesz zafundować sobie bicze szkockie, gdzie strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem kierowany jest na miejsca objęte nerwobólem.
Kąpiele siarczkowe
Kąpiele te mają dużą moc leczniczą. Jony siarczkowe wchłaniając się przez skórę, zwalczają bóle reumatyczne i zwyrodnieniowe. Zaleca się je również przy dyskopatii, gdyż poprawiają ruchomość i przede wszystkim zwalczają stany zapalne w stawach. Kolejnym leczniczym działaniem kąpieli siarczkowych jest zmniejszenie krzepliwości krwi i poprawa jej krążenia w organizmie. Zaleca się je osobom zagrożonym miażdżycą. Mają cenny wpływ na skórę przy:
* wypryskach łojotokowych,
* atopowym zapaleniu skóry,
* łuszczycy.Jak leczyć się wodami
Aby odnieść skuteczne i długotrwałe efekty, należy wybrać sobie pakiet zabiegów. Po pierwszej kąpieli z pewnością odczujesz jej działanie, lecz dla utrzymania długotrwałego efektu lub pozbycia się dolegliwości ważna jest systematyczność. Jeżeli cierpisz na nadciśnienie tętnicze lub inną przewlekłą chorobę, kuracje wodami skonsultuj z lekarzem.