Zaskakujące właściwości miodu
Zaskakujące właściwości miodu
Miód jest dobry o każdej porze roku. Słodki, czasem nieco ostry, zdrowy, nadający się do wykorzystania na różne sposoby. Do orzeźwiających napojów, do ciast, deserów, herbaty, kawy – zawsze zdrowy i słodki. Warto jadać go nie tylko zimą, lecz również wiosną, czekając na świeżą porcję kwiatowego nektaru.
Bakteriobójczy miód
Miód posiada bardzo silne właściwości bakteriobójcze, które można wykorzystać na różne sposoby. Przydaje się to w czasie przeziębień i infekcji, kiedy trzeba zwalczać grasujące po organizmie bakterie, jak i przypadku problemów zewnętrznych. Naniesienie delikatnej warstwy miodu na drobne rany, ślady po pryszczach, pęknięte wypryski przyśpiesza ich gojenie oraz powoduje, że ciało jest chronione przed zakażeniem.
Zdrowy miód
W miodzie znajduje się niezwykle duży komplet witamin. Są to przede wszystkim witaminy A, C, K, E, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania całego ciała i zachowania go w zdrowiu. Dzięki regularnemu spożywaniu miodu poprawia się stan układu immunologicznego. Dodatkowo, poza witaminami, w miodzie można znaleźć żelazo, magnez, kobalt, które są przydatne dla układu nerwowego.
Miód na nerki
Badania przeprowadzane na temat korzyści zdrowotnych miodu dowodzą, że wystarczy zjeść 1 łyżeczkę miodu dziennie – na czczo i rano – żeby poprawiło się funkcjonowanie nerek. W razie zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego lub na jakiekolwiek problemy z nim jest to również bardzo przydatne. Niszczy istniejące w pęcherzu moczowym bakterie oraz zwalcza ból, który mogą powodować.
Uroda w miodzie
Miód ma bardzo dobry wpływ na urodę. Z tego powodu jest elementem kosmetyków – od szamponów po liczne kremy. Z powodzeniem sprawdza się także samodzielnie lub jako dodatek do kosmetyków wykonywanych w domu. Bardzo często wykonywane są z niego maseczki z dodatkiem jogurtu naturalnego, owsianki, soku z cytryny albo białka jaj. Można go również nakładać na twarz albo usta bez żadnych dodatków. Znacząco odświeża skórę, nawilża i pomaga leczyć drobne rany.
Dbanie o miód
Decydując się na miód, można wybrać wśród różnych jego rodzajów. Wielokwiatowy, lipowy, gryczany, spadziowy. Płynny lub już mocno scukrzony. Dla każdego wedle jego upodobań. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zachowanie dobrej konsystencji miodu oraz jego właściwości zdrowotnych wymaga odpowiedniego przechowywania. Oznacza to niewystawianie go na słońce, przechowywanie w zacienionym miejscu o temperaturze do 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu nawet po pół roku będzie tak samo cenny i zdrowy.