Ciekawe porady dla majsterkowiczów
Ciekawe porady dla majsterkowiczów
Zapaleni majsterkowicze działają przez cały rok, zarówno zimą, jak i wiosną, ponieważ zawsze znajdzie się coś do naprawienia. Jednak wiosna sprzyja naprawom i pracom porządkowym w domu oraz ogródku. Każdy, kto jest „złotą rączką”, posiada odpowiedni zestaw narzędzi do pracy. Warto również uzbroić się w dobre rady, które sprawią, że wiele prac będzie łatwiejszych do wykonania.
Mycie rąk
W czasie różnego rodzaju prac, zwłaszcza w ogrodzie lub przy samochodzie, łatwo o pobrudzenie się smarem. Żeby uniknąć długiego szorowania, wystarczy polać ubrudzone fragmenty skóry olejem roślinnym. Zabrudzenia zejdą szybciej, łatwiej, a olej jest bezpieczniejszy dla skóry niż środki chemiczne do szorowania.
Czyste wiercenie
W trakcie każdego wiercenia pojawia się pył, który najczęściej opada na podłogę i jest przyczyną zabrudzenia pomieszczenia oraz konieczności sprzątania. Aby tego uniknąć, wystarczy pod miejscem, w którym się wierci, przykleić podwójnie złożoną kartkę samoprzylepną albo kopertę, do której będzie opadał pył.
Wbijanie gwoździ
Żeby nie mieć problemu z drewnem pękającym w czasie wbijania gwoździ, można zastosować prosty trik. Wystarczy w miejscu, w którym chce się go wbić, nakleić pasek taśmy klejącej. Dzięki temu drewno wytrzyma kolejne uderzenia młotkiem. Ten sam sposób można zastosować przy wbijaniu gwoździ w płytki ceramiczne.
Czyste puszki
Po malowaniu często brzegi puszek są zachlapane i brudne, co utrudnia zamykanie pojemnika, jak również powoduje, że skleja się on z pokrywką i ciężko go otworzyć ponownie. Można uniknąć mocowania się z metalem, jeżeli oklei się brzegi puszki folią aluminiową. Cokolwiek skapnie z pędzla, osadzi się na folii, którą można później wygodnie ściągnąć.
Stara farba i pończochy
Czasami po remoncie zostaje farba, której nie udało się wykorzystać. Po pewnym czasie wraca się do niej, jednak kożuch na niej sprawia, że nie wiadomo, czy nadaje się jeszcze do czegoś, czy nie. Nie należy jej od razu wyrzucać. Wystarczy wymieszać farbę, a następnie przelać ją do nowego pudełka przez pończochy. Farba ścieknie w dół, a zbędne resztki osiądą na materiale.
Pędzle do malowania
Przechowywanie pędzli do malowania bywa trudnym zadaniem, jednak jeśli po skończonej pracy dobrze się je wysuszy i zawinie w papier pakowy albo w starą szmatkę, można z powodzeniem używać ich następnym razem. Najgorszym wrogiem pędzli jest zaschnięta na nich farba, która skutecznie je niszczy.