Jak nadać zniszczonemu zegarowi nowy wygląd?
Jak nadać zniszczonemu zegarowi nowy wygląd?
Jeśli mamy w domu typowy okrągły zegar, kuchenny albo inny, który jest już lekko podniszczony albo zwyczajnie nam się znudził, nie musimy go wyrzucać i biec do sklepu po następny, by odmienić swoje wnętrze. Czasem tego typu zegary wcale nie są tanie, a poza tym szkoda wyrzucać przedmiot, który ciągle jeszcze spełnia swoją funkcję, tylko i wyłącznie z powodów estetycznych. Zniszczonemu zegarowi można łatwo nadać nowy wygląd – a jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.
Przygotowanie
Najpierw należy wyjąć z zegara baterie. Następnie rozbieramy zegar na części i demontujemy mechanizm zegarowy. Wszystkie fragmenty – wskazówki, tarczę zegara – należy starannie oczyścić. Tarcza zegara została na ogół ozdobiona arkuszem w wydrukowanym wzorem albo pomalowana. Usuwamy stary wzór, który wymienimy na nowy według własnego projektu. Jeśli tarcza została pomalowana, należy jej powierzchnię lekko zmatowić papierem ściernym.
Projektowanie wzoru
Nowy wzór można wykonać w różny sposób. Najprościej jest wykonać samodzielnie lub wykorzystać gotową grafikę – obrazek lub zdjęcie. Ważne, aby wzór miał odpowiedni format, powinien odpowiadać wielkością tarczy zegara. Należy pamiętać o zaznaczeniu na tarczy godzin. Przygotowany wzór drukujemy, wycinamy starannie i montujemy na miejscu starego albo przyklejamy do tarczy zegara. Pamiętajmy o wycięciu za pomocą ostrego nożyka otworu do zamontowania mechanizmu zegarowego.
Wykorzystanie techniki decoupage
Bardzo ciekawy efekt uzyskamy, wykorzystując technikę decoupage. Tarczę zegara należy starannie przeszlifować papierem ściernym, a następnie pomalować farbą akrylową (podwójną warstwą). Po wyschnięciu farby naklejamy na tarczy wycięty z papieru wzór oraz symbole godzin. Na koniec kilkakrotnie lakierujemy naklejone elementy.
Zegar w stylu wiejskim
Zamiast malowanego czy naklejanego wzoru możemy wykorzystać elementy roślinne – zasuszone zioła, kwiaty, kawałki owoców czy przyprawy. Tworzymy z nich dekoracyjną kompozycję i przyklejamy do tarczy zegara, uprzednio wygładzonej i pomalowanej farbą albo polakierowanej. Kompozycję można pokryć lakierem bezbarwnym, aby była trwalsza. Symbole godzin można wykonać z plasterków cytryny albo limonki lub z laseczek cynamonu.
Prace wykończeniowe
Kiedy tarcza zegara została już udekorowana, montujemy z powrotem mechanizm zegarowy. Jeśli jest taka potrzeba, przed złożeniem zegara malujemy lub lakierujemy jego wskazówki. Jeśli obudowa jest nieco przyszarzała, ją również warto pomalować albo pokryć lakierem.