Co daje nam bycie rannym ptaszkiem?
Co daje nam bycie rannym ptaszkiem?
W myśl powiedzenia „Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje” odpowiedź jest krótka – wszystko, co dobre. Wyrobienie w sobie nawyku wczesnego wstawania wymaga czasu, ale ten czas będzie się opłacał. Określanie siebie jako nocnego Marka nie ma tu nic do rzeczy, częściej chodzi o zwykłe bycie śpiochem. A typowy śpioch, który śpi minimum 2 godziny dłużej niż jest to potrzebne zdrowemu człowiekowi, marnuje około 1 miesiąca w czasie roku na bezproduktywne spanie, które tak naprawdę niczemu nie służy.
Więcej czasu
Zaganiani, wciąż narzekamy na brak czasu. Im wcześniej wstaniesz, tym będziesz mieć go więcej. I nie jest prawdą, że będziesz bez energii i zaspany. Rano mózg pracuje efektywniej. Sama perspektywa większej ilości czasu dla siebie uskrzydla.
Mniej stresu
Śpiochy z reguły nie mają sił życiowych do działania, leniuchując w łóżku, kiedy tylko pozwala im na to dzień wolny od pracy, mogą nabawić się stopniowo depresji. Bo cóż, jutro kolejny dzień pracy i będzie trzeba wcześnie wstać. Nauczenie się wczesnego wstawania oszczędzi ci tego typu narzekań na to, że nigdy nie możesz się wyspać. Ci, którzy nauczeni są wcześnie rano wstawać, cieszą się znacznie bardziej z życia niż sowy.
Więcej energii
Wstając wczesnym rankiem, z pewnością znajdziesz czas na wysiłek fizyczny, zjedzenie odpowiedniego posiłku i zaplanowaniu całego dnia tak, aby znaleźć w ciągu niego czas na pracę, przyjemności i relaks. Wszystko to sprawi, że przez cały dzień będziesz mieć dużo więcej energii niż gdybyś miał się „wyspać”.
Spokój i cisza
Wcześnie rano miasto nie tętni jeszcze życiem, jak później. Jeżeli mieszkasz w mieście, wcześniejsze wstawanie pozwoli ci zaczerpnąć ciszy i budzącego się do życia dnia. Możesz wykorzystać te chwile na czytanie książki, jogging, spacer z psem lub cokolwiek, na co brakuje ci czasu w ciągu dnia, a wieczorem jesteś zbyt zmęczony, aby to zrobić.
Jak nauczyć się wcześnie wstawać
Przede wszystkim należy sobie ustalić godzinę porannego wstawania i pilnie się jej trzymać. Początkowo możesz odczuwać zmęczenie, ale jest to tylko przejściowe odczucie. Alarm budzika niech będzie twoją ulubioną muzyką z tych, które pobudzają cię do działania. Po obudzeniu wstań od razu. Każda minuta dłużej w łóżku będzie cię zniechęcać do wstania.