Zasady uprawiania joggingu
Zasady uprawiania joggingu
Bieganie stało się ostatnimi czasy bardzo popularnym sposobem na spędzanie popołudni albo wieczorów. Niektórzy polubili je tak bardzo, że startują w maratonach oraz biegach na duże dystanse. Jednak większość biegaczy traktuje bieg jako sposób na relaks, utrzymanie zdrowia, kondycji i dobrej sylwetki. Z pewnością warto zainteresować się joggingiem, jednak nim zacznie się uprawiać go na poważnie, dobrze jest poznać podstawowe zasady. Dzięki temu uniknie się kontuzji.
Rozgrzewka
Przed rozpoczęciem biegania należy wykonać rozgrzewkę. Jest to konieczne, jeżeli nie chce się doznać bolesnej kontuzji. Ma na celu doprowadzenie krwi do wszystkich mięśni. Dzięki niej z powodzeniem unika się skurczy w trakcie biegu oraz bolesnych obrażeń kończyn.Rozgrzewka może zająć jedynie 10 – 15 minut, ważne jest, żeby wszystkie mięśnie zostały poruszone. Służą do tego skłony, krótki bieg w miejscu, podskoki. Całe ciało jest dobrze rozgrzane, jeżeli przez 1 minutę podskakuje się w miejscu. Należy dobrze rozciągnąć nogi, aby nie doznać skurczu. Należy wykonać 5 minut chodu, zanim przejdzie się do biegu.
Odpowiednia postawa
Po rozgrzaniu ciała można przejść do biegu. Trzeba w tym celu przyjąć odpowiednią postawę, żeby bieganie nie męczyło i dobrze wpływało na całe ciało. Sylwetka powinna być wyprostowana, wzrok skierowany w dal – choć nie oznacza to ignorowania otoczenia, co mogłoby być niebezpieczne – podbródek lekko uniesiony. W trakcie biegu nogi należy podnosić nisko, bez podnoszenia kolan ponad biodra.
Regulowanie oddechu
Bardzo ważny podczas biegania jest oddech. Nie powinien być ciężki, lecz płynny i swobodny, tak żeby przebiegnięcie kilku metrów nie kończyło się zadyszką. Bardzo dobrze w roli regulacji oddechu sprawdza się rozmowa z kimś, dlatego warto biegać w towarzystwie. Prawidłowy oddech to taki, który nie powoduje zmęczenia podczas prowadzenia konwersacji. Jeśli biega się samodzielnie, można nucić piosenki.
Dobra technika
Jogging to przebiegnięcie nie kilku metrów, lecz znacznie dłuższego dystansu. Z tego powodu nie można biegać tak, jak przy zwykłym bieganiu, stawiając stopy na pięcie. Niezbędne jest stawienie niewielkich kroków z lądowaniem na śródstopiu. Zauważalnie poprawi to jakość biegu, jak również jego tempo.
Czas biegania
Nie można od razu rzucić się na głęboką wodę i zacząć biegać 60 minut dziennie. Początkującemu biegaczowi powinno wystarczyć na początek 10 minut, w niezbyt szybkim tempie, 3 razy w tygodniu. Następnie trzeba zwiększać czas biegania o kolejne minuty, żeby docelowo osiągnąć właśnie 60 minut, przynajmniej 4 – 5 razy w tygodniu.