Czego nie wiesz o jajkach?
Czego nie wiesz o jajkach?
Jajka to jeden z najbardziej znanych produktów, towarzyszący człowiekowi od początku istnienia. Można je jadać na różne sposoby, wykorzystywać do wielu potraw i korzystać z bogactwa zawartych w nich składników. Jednak patrząc na komplet jajek we własnej lodówce, łatwo stwierdzić, że niewiele się o nich wie.
Światowa produkcja
Jak wykazują przeprowadzane badania, w ciągu roku wytwarza się na świecie aż 1,2 tryliona jaj spożywczych. Każdy mieszkaniec Ziemi, według badań, zjada tym samym aż 174 jaja w ciągu całego roku.
Cenny skład
Jajka są polecane w diecie przede wszystkim przez wzgląd na ich skład. Zawierają one wszystko, co niezbędne do rozwoju nowego życia, więc są bardzo korzystne również dla zdrowia ludzi. Można w nich znaleźć przede wszystkim witaminy A, B1, B2, B3 oraz liczne składniki mineralne, w tym żelazo, które umiejscowione jest przede wszystkim w żółtku.
Białko wzorcowe
Otaczające żółtko białko jest uznane przez lekarzy i naukowców za białko wzorcowe. Oznacza to, że jest tak dobre, że to z nim porównuje się inne produkty, żeby ocenić jakość zawartego w nich białka. Trzeba również wiedzieć, że jest to bardzo cenny składnik dla całego organizmu, ponieważ wpływa na rozbudowę i budowę mięśni.
Mit cholesterolu
Ze względu na zawarty w jajkach cholesterol narodził się mit, że nie można jeść więcej niż 3 jajka w tygodniu. Jednak nie jest to całkiem prawdziwe. Owszem, jajko zawiera więcej cholesterolu w porównaniu do innych produktów, jednak ich jedzenie nie wpływa tak bardzo, jak jest to mówione, na ilość cholesterolu w ludzkim organizmie.
Kolor jajek
Jak łatwo zauważyć, jajka w sklepach występują w różnych kolorach. Są nakrapiane, białe, brązowe. Jest to jednak efekt nie pokarmu – jak twierdzą niektórzy – a rasy kury lub innego ptaka, który je złożył.
Dwa żółtka
Od czasu do czasu można trafić na jajka, które posiadają dwa żółtka. Jest to znak, że kura, która je złożyła, była młoda i nie miała jeszcze ustabilizowanego cyklu związanego z wytwarzaniem jaj. Zdarzają się również kury, które przez całe życie mogą znosić jaja z dwoma żółtkami, podobnie jak zdarzają się kury, które znoszą jajka bez żółtek. Może być to związane z kurzą wadą genetyczną.