Czemu warto jadać mięso z indyka?
Czemu warto jadać mięso z indyka?
Indyk bywa podawany na stół jedynie od święta. W Boże Narodzenie, w Wielkanoc, kiedy chce się odmiany lub czegoś bardziej wymyślnego, bo za takie nie raz uchodzi indycze mięso. Jest to wielka szkoda dla codziennej diety, ponieważ ma nie tylko szczególny smak, ale również liczne wartości odżywcze, przydatne dla organizmu.
Walory smakowe
Mięso z indyka może poszczycić się bardzo delikatnym smakiem, chociaż różnym w zależności od części indyczego ciała. Za najdelikatniejsze mięso uważa się pierś, która jest jednocześnie najjaśniejsza i według smakoszy przypomina w smaku cielęcinę. Ciemnoczerwone mięso z ud w smaku przypomina dziczyznę, natomiast najciemniejsze mięso z szyi indyka – wieprzowinę. Jak widać, jest to bogactwo smaku, które można wykorzystać na różne sposoby, ponieważ indyk nadaje się zarówno do przyrządzania w całości, jak i przygotowywania z niego rolad oraz gulaszu. Upieczone kawałki są dobrym dodatkiem na kanapki, lepszym niż kupiona w sklepie zwykła szynka.
Dobre tłuszcze
Zazwyczaj mówiąc o mięsie, podkreśla się, że jest ono przesadnie tłuste, zwłaszcza inne niż mięso z kurczaka. Jednak mięso z indyka jest jeszcze lepsze niż kurze, a do tego zawiera tłuszcze, które są łatwo przyswajalne przez organizm. Znajduje się w nim duża ilość tłuszczów nienasyconych. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ciała i nie magazynują się w ciele w postaci tkanki tłuszczowej, ponieważ są wykorzystywane na bieżąco. Dodatkowym, cennym składnikiem występującym w parze z tłuszczami jest chrom, który ma zdolności regulujące ilość glukozy we krwi. Dzięki temu indycze mięso nadaje się bardzo dobrze dla osób cierpiących na cukrzycę.
Na odchudzanie
W czasie diety odchudzającej lub diety wspomagającej walkę z różnego rodzaju schorzeniami zwraca się większą uwagę na elementy diety, w tym mięso. Jeśli trzeba zrezygnować z jakichś rodzajów mięsa, warto zamienić je na mięso z indyka, które zawiera niewiele kalorii, więc nie sprzyja wzrostowi wagi. Należy pamiętać, że w 100 gramach indyka znajduje się jedynie 90 kalorii. Jedzenie mięsa indyczego sprzyja również zbijaniu złego cholesterolu. Jego narastanie jest wynikiem złej diety, w skład której wchodzi dużo mięsa zawierającego niezdrowe tłuszcze. Niskokaloryczny indyk, w którym więcej jest nienasyconych tłuszczów, pozwala na zmniejszenie ilości złego cholesterolu, który może prowadzić do rozwoju miażdżycy.
Na spokój i sen
Ważnym elementem indyczego mięsa jest składnik o nazwie tryptofan. Odpowiada on za poprawę produkcji hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Dzięki temu jedzenie indyka wprawia w zadowolenie, poprawia nastrój, a także rozwiązuje problemy z zaśnięciem. Mięso indycze ma bowiem wpływ na uspokojenie organizmu i tym samym zniwelowanie bezsenności, która często ma swoje przyczyny w nadmiernym stresie po całym dniu.