Domowa oliwa smakowa – trzy propozycje
Domowa oliwa smakowa – trzy propozycje
Olej oliwkowy, popularnie nazywany oliwą z oliwek albo po prostu oliwą, coraz częściej króluje na naszych stołach. Wymieniamy na nią olej, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zrobić marynatę do mięsa czy dressing do sałatki. Choć nie jest to dobry produkt do długiego smażenia w bardzo dużej temperaturze, to i tak ma dużo właściwości zdrowotnych. Jej regularne spożywanie w małych ilościach zapobiega chorobom układu krążenia, przeciwdziała nowotworom, a także wpływa korzystnie na kondycję włosów oraz paznokci. Oliwa ma jednak swój specyficzny smak, który nie wszyscy lubią i który nie do wszystkich potraw smakuje. Dlatego warto pokusić się o zrobienie własnej kompozycji smaków. Poniżej znajdziesz trzy przepisy na smakowy olej oliwkowy.
Oliwa na ostro:
Oliwa ziołowa:
Oliwa do dań włoskich:
Smakową oliwę z oliwek przechowuj w zimnym i zacienionym miejscu, aby składniki, które się w niej znajdują, nie popsuły się.
Eksperymentuj z różnymi dodatkami, aby uzyskać swój ulubiony smak oleju oliwkowego.
Na ostro
Ten przepis sprawi, iż kupna oliwa z oliwek będzie miał intensywny posmak ostrej papryki oraz czosnku i świetnie nada się do mięs.Czosnek podziel i obierz go dokładnie. Nie rozgniataj ząbków, zostaw je w całości, ich smak i tak przejdzie oliwę. Wrzuć je do szklanego i dość dużego naczynia, które potem będziesz mógł szczelnie zamknąć (np. taki słoik, jak do ogórków kiszonych). Dorzuć do czosnku garść ostrych papryczek chilli suszonych do kupienia w większych delikatesach lub przez Internet. Następnie dorzuć jeszcze gałązkę rozmarynu. Całość składników zalej butelką oliwy z oliwek (750 – 1000 ml) i szczelnie zamknij. Odstaw do zacienionego miejsca na 10 minut, a następnie przelej oliwę wraz ze składnikami do ozdobnej buteleczki. Już następnego dnia będziesz czuł intensywny smak twojej oliwy.
Ziołowa
To kolejny przepis na oliwę, która doskonale połączy się z mięsem, ale również z serami typu feta i wszelkim rodzajem sałatek opartych na świeżych warzywach.
Dwie gałązki rozmarynu, dwie gałązki tymianku oraz kilka listków bazylii wrzuć do szklanego naczynia i następnie zalej oliwą z oliwek. Dalej postępuj tak, jak w przypadku oliwy na ostro.
Do dań włoskich
Oliwa z oliwek bezsprzecznie kojarzy się z regionami włoskimi. Dlatego też warto stworzyć taki jej smak, który będzie stanowił uzupełnienie dań pochodzących z Włoch, jak chociażby makaronu albo słynnej sałatki caprese.
Garść suszonych pomidorów (mogą być także te z zalewy, ale bardzo dobrze odciśnięte), kilka ząbków czosnku i kilka listków świeżej bazylii zalej oliwą. Dalej postępuj tak, jak w przypadku oliwy na ostro.