Gdzie możesz spędzić urlop, jeśli cierpisz na nadciśnienie?
Gdzie możesz spędzić urlop, jeśli cierpisz na nadciśnienie?
Jeśli masz nadciśnienie, powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, dokąd wybierasz się na urlop. Powinno to być miejsce, w którym w pełni wypoczniesz bez narażania swojego zdrowia. Szczególnie, że wyjeżdżamy zazwyczaj w lato – a letnie upały bardzo niekorzystnie działają na osoby cierpiące na tę przypadłość. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jakie są najlepsze oferty urlopowe dla nadciśnieniowców. Zastosuj się do podanych tu rad i wskazówek, a spędzisz wakacje bezpiecznie i przyjemnie.
Wybór miejsca
Wybierając cel wyjazdu, szukaj takich miejsc, w których panuje łagodny klimat. W Polsce szczególnie polecanymi regionami są: Mazowsze, Polesie Lubelskie, Pojezierze Mazurskie, Roztocze czy Podlasie. Unikaj gór – szczególnie wysokich. Panuje tam zazwyczaj zmienne ciśnienie atmosferyczne oraz zmienna pogoda (często występują nagłe załamania – deszcz, wiatr). Taki klimat może być przyczyną krwawień z nosa, zawrotów głowy. Dla osób z nadciśnieniem jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ zwiększa ryzyko udaru. Jeśli bierzesz dobre leki i Twoje ciśnienie jest ustabilizowane (tzn. nie jest skaczące), możesz jechać nad morze Bałtyckie. Jednakże omijaj środkową część wybrzeża. Kieruj się raczej na jego wschodnią część: Zatokę Gdańską czy Mierzeję Wiślaną.
Ostrożnie dawkuj sobie wysiłek fizyczny
Ruch wskazany jest zawsze, jednak nie powinien on być zbyt intensywny. Tak więc jeśli pojawia się zadyszka lub czujesz, że masz przyspieszone tętno – zwolnij. Wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj aktywności: doskonały będzie nordic walking, jazda na rowerze, marszobiegi czy pływanie. Tego typu ćwiczenia wspomogą Twoje krążenie, ale nie wpłyną niekorzystnie na ciśnienie. Ważne jest tu bowiem, że są to ruchy regularne – nie podwyższą zatem ciśnienia, a jedynie dotlenią mózg. Absolutnie niewskazana jest natomiast górska wspinaczka czy gry typu siatkówka czy tenis.
Dbaj o siebie podczas urlopu
Jadąc na urlop z nadciśnieniem, dbaj o siebie. Upał i wysiłek powodują, że się pocimy – a z potem tracimy wiele cennych minerałów. Dlatego też powinniśmy pić bardzo dużo wody mineralnej – co najmniej dwa litry dziennie. Unikaj natomiast napojów alkoholowych czy energetyzujących – zwiększają ciśnienie! Pakując się na wycieczkę, pamiętaj także o stosowanych przez Ciebie regularnie lekach – absolutnie nie możesz przerywać kuracji. Oprócz tego stosuj lekkostrawną dietę: jedz owoce, warzywa, drób, ryby. Pij dużo naturalnych soków. Zawsze niezbędnym elementem diety są także produkty mleczne: sery, kefiry, jogurty. Uważaj także z ekspozycją na słońce – raczej unikaj opalania się w południe, zakładaj czapkę chroniącą głowę, smaruj się kremami z filtrami. Promieniowanie słoneczne w nadmiernej ilości zwiększa ryzyko wystąpienia udaru lub wylewu – szczególnie w przypadku osób z nadciśnieniem.