Jak zabezpieczyć maskę do nurkowania przed parowaniem?
Jak zabezpieczyć maskę do nurkowania przed parowaniem?
Podczas nurkowania, a także pływania z zanurzoną twarzą zakładamy na twarz maskę. Dodatki służące do dezynfekowania wody w basenach nie są zdrowe dla naszych oczu. Podczas pływania w otwartych akwenach oraz nurkowania maska zapewnia nam bezpieczeństwo – cały czas możemy obserwować otoczenie. Tak więc maska zapewnia nam komfort, ale pod jednym warunkiem – że nie zaparuje. Tymczasem jednak często mamy z tym problem. Jak zabezpieczyć maskę do nurkowania przed parowaniem, dowiesz się z tego artykułu.
Dlaczego maska jest nam potrzebna?
Kiedyś podczas lekcji pływania uczono umiejętności otwierania oczu pod wodą bez maski. Nie jest to łatwe, trzeba przyzwyczaić się do chłodu, a chlor w basenie czy sól w wodzie morskiej drażnią oczy. To nie jest jednak najważniejsze. Otóż człowiek po prostu źle widzi pod wodą. Woda ma inną gęstość niż powietrze i nasze oczy muszą się do tego przyzwyczaić. Dlatego pod wodą nie widzimy ostrego obrazu. W masce jest warstwa powietrza i dzięki temu widzimy normalnie.
Jak przygotować nową maskę do użycia?
Szkła w maskach do nurkowania zostają w czasie produkcji pokryte warstwą silikonu. To jest przyczyna parowania świeżo kupionej maski. Dlatego przed pierwszym użyciem należy maskę bardzo dokładnie umyć w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Mycie trzeba powtórzyć kilkakrotnie, aby usunąć wszelkie pozostałości silikonu (w przeciwnym razie maska nadal będzie parowała). Myjemy całą maskę, także zewnętrzną powierzchnię szkieł oraz pasek, a po umyciu starannie płuczemy pod bieżącą wodą. Koniecznie trzeba myć i płukać maskę w ciepłej wodzie, aby pozbyć się silikonu.
Jak zabezpieczyć maskę przed parowaniem – sposób pierwszy
Na wewnętrznej szybce maski zawsze osiądzie para na skutek różnicy temperatur między wodą, która jest chłodniejsza, i naszym ciałem. Najprostszym sposobem zabezpieczenia maski przed parowaniem jest pokrycie wewnętrznej powierzchni szkieł śliną – zapobiega ona temu zjawisku dzięki swojemu składowi chemicznemu. Tak więc po prostu trzeba napluć do maski i starannie rozetrzeć ślinę po powierzchni szkieł.
Jak zabezpieczyć maskę przed parowaniem – sposób drugi
Drugi sposób jest bardzo podobny, tylko zamiast własnej śliny używamy specjalistycznego płynu do masek. Można go nabyć w każdym sklepie z wyposażeniem dla nurków.
Rozszczelnienie się maski podczas nurkowania
Podczas nurkowania maska może zaparować albo dostanie się do niej woda. Wystarczy chłodniejsza woda, w której silikonowe uszczelki zesztywnieją, albo potrącenie przez kogoś. Maskę opróżniamy z wody, odchylając ją do góry przy jednoczesnym przyciśnięciu ramki i wdmuchiwaniu powietrza przez nos. Zaparowane szkła natomiast trzeba delikatnie przepłukać wodą. Nie zdejmujemy maski, tylko lekko odchylamy górę, by wlało się trochę wody.