Jak skutecznie i szybko rzucić palenie papierosów?
Jak skutecznie i szybko rzucić palenie papierosów?
Jeśli palisz papierosy, zapewne nieraz podejmowałeś próbę rzucenia nałogu. Większość z nas niestety nie radzi sobie z tym. Zazwyczaj zawsze coś staje nam na przeszkodzie do osiągnięcia wymarzonego celu – stres, zmęczenie, siła przyzwyczajenia, brak wsparcia ze strony otoczenia, brak silnej woli. Nie poddawaj się – nigdy nie jest tak, że wszystko stracone! To nawyk bardzo niezdrowy nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego otoczenia. Dlatego nie poddawaj się, próbuj, jeśli nie uda się za pierwszym razem, nic nie szkodzi, by spróbować jeszcze raz! Masz o wiele więcej do zyskania, a nie tracisz nic. Każdy z nas działa inaczej, na każdego nas oddziałują bowiem inne bodźce. Jeden rzuci od razu, inny potrzebuje czasu, wsparcia, terapii. Przeczytaj poniższy artykuł – być może znajdą się w nim wskazówki i porady, jak zerwać z nałogiem, które pomogą uwolnić się od papierosów właśnie Tobie? Powodzenia w szybkim osiągnięciu tego sukcesu!
Dlaczego palisz?
Zacznij od spisania listy – dlaczego tak naprawdę palisz papierosy? Po jednej stronie kartki wypisz sobie, co lubisz w paleniu, co sprawia, że sięgnięcie po papierosa sprawia Ci przyjemność? Czy dostrzegasz jakieś plusy nałogu? Druga strona kartki powinna być zarezerwowana dla minusów. Co według Ciebie w paleniu papierosów jest złe, negatywne? Przemyśl te listę dokładnie, nie musisz jej bowiem sporządzić przy jednorazowym podejściu. Zastanów się starannie, co chcesz na niej umieścić. Popytaj rodzinę i bliskich znajomych, czy fakt, że palisz, im przeszkadza. Jeśli tak, to dlaczego? Czy to akceptują? Przyjrzyj się teraz kartce. Czy nadal uważasz, że warto palić? Czy argumenty przeciwko paleniu papierosów nie przemawiają do Ciebie bardziej niż ewentualne argumenty popierające trwanie w nałogu? Odpowiedz sobie na te pytania.
Dlaczego trudno Ci rzucić?
Czas na drugą listę. Na niej powinny się znaleźć informacje, dlaczego tak naprawdę jest Ci trudno zerwać z nałogiem. Zakładamy bowiem, że chcesz zerwać, a nawet, że w przeszłości podejmowałeś bezskutecznie taką próbę. Bądź ze sobą absolutnie szczery – oszukiwanie tu nic nie da. Wypisując argument świadczący o trudności zerwania z nałogiem, dopisuj obok kontrę – jak mu zaradzić, co zrobić, aby rzucić. Szukaj problemów, a następnie dopisuj do nich możliwe rozwiązania. To także nie jest lista, którą musisz wykonać za jednym podejściem. Dobrze się nad nią zastanów, bo to kolejny krok, który przybliży Cię do osiągnięcia celu – wyrwania się ze szponów nałogu.
Działaj!
Po lekko teoretycznym wstępie przejdźmy do działania. Ustal datę rzucenia palenia. Nie kupuj tego dnia papierosów, bo przecież mogą Cię kusić. Znajdź sobie jakieś środki zastępcze – owoce, gumę do żucia, bieganie. Nie myśl o nałogu. Przypomnij sobie sytuacje, w jakich sięgałeś po papierosa, i zdecydowanie ich unikaj. Zminimalizuj stres, ponieważ on zawsze generuje jeszcze większy głód nikotynowy. Poproś o wsparcie rodzinę i przyjaciół. Powiedz, żeby nie próbowali Cię częstować, niech też nie palą przy Tobie.