W jaki sposób odświeżyć żółty ser?
W jaki sposób odświeżyć żółty ser?
Zdarza się, że kupi się zbyt dużo żółtego sera i nie wszystko udaje się zjeść od razu. Wówczas ser traci swoją świeżość, twardnieje i nie jest już taki zachęcający do jedzenia, jak wcześniej. Zazwyczaj pierwszą myślą jest wyrzucenie sera, chociaż gdy jest to duży kawałek, szkoda jedzenia i wydanych na nie pieniędzy, zwłaszcza że nie każdy ser jest tani. Aby uniknąć wyrzucania od razu, gdy ser stwardnieje, warto podjąć próbę uratowania go.
Przechowywanie sera
Zamiast odświeżać ser, najlepiej przechowywać go w taki sposób, żeby nie musieć tego robić. Zachować jego zdrowy wygląd oraz miękkość można na kilka sposobów. Najlepszym miejscem do przechowywania sera każdego rodzaju jest lodówka, w której panuje temperatura odpowiednia do utrzymania długotrwałej świeżości. Nie można jednak po prostu położyć sera na półce i tak zostawić. Prostym sposobem jest włożenie sera lub plasterków sera, ponieważ tak jest często sprzedawany, do pojemników próżniowych. Dzięki temu jego świeżość zachowuje się na dłużej. Można trzymać ser w torebkach foliowych, choć wtedy trzeba pamiętać o ich szczelnym zamykaniu w czasie wyjmowania i ponownego wkładania. Przechowywanie sera poza lodówką jest bardziej problematyczne, ponieważ bardzo szybko pojawia się na nim pleśń. Żeby tego uniknąć, należy owinąć ser w lnianą szmatkę, a następnie zwilżyć słoną wodą.
Żółty ser i mleko
Prostym domowym sposobem na odświeżenie żółtego sera jest zamoczenie go w mleku. Ser można pokroić na kawałki lub włożyć w całości do miski wypełnionej chłodnym lub zimnym mlekiem. Nie może być ciepłe, ponieważ wtedy zepsuje ser i nie będzie się on nadawał do użytku. Do chłodnego mleka można dodać 1 łyżeczkę cukru, która sprzyja przyśpieszeniu procesu odświeżania. W zależności od tego, jak twardy jest ser, powinien on leżeć w mleku maksymalnie 12 godzin. Po takiej kąpieli będzie nie tylko miękki, ale odzyska również swój apetyczny koloryt. Należy jednak przestrzegać zasady mówiącej, że tylko stwardniały ser można odświeżać w taki sposób. Jeżeli na nabiale pojawi się pleśń lub czuć od niego nieprzyjemny zapach, wówczas nie tylko nie powinno się stosować mlecznej kąpieli, ale od razu należy wyrzucić zepsuty produkt.
Szybkie wykorzystanie sera
Gdy ser zaczyna twardnieć, to znak, że niedługo będzie niezdatny do użytku. Czasami odkrawa się twarde części i wykorzystuje resztki, ale można je również pozostawić i wykorzystać w całości. Nawet lekko stwardniały ser jest doskonałym dodatkiem do spaghetti, lasagne lub zapiekanek z serem oraz innymi dodatkami. Rozpuszczając się, nie twardnieje dodatkowo, lecz zmienia się w żółtą, płynną i smaczną postać. Można go również obtoczyć w jajku i bułce tartej, przypiekając na patelni. Jest to dobry sposób na wykorzystanie dużej ilości sera, którego nie skonsumuje się w inny sposób, ponieważ wymaga to krojenia grubych kawałków.Żeby uniknąć odświeżania sera, najlepiej kupować go tylko tyle, ile się zje. Nie jest to obecnie towar deficytowy, więc w razie potrzeby można dokupić więcej plasterków i jeść je na bieżąco, co jest tańsze i zdrowsze.