Jak można zapobiec alergii u dziecka?

Jak można zapobiec alergii u dziecka?
Na alergię pokarmową najbardziej narażone są dzieci do 3 roku życia. Dlatego tak ważne staje się posiadanie wiedzy na temat jej zapobiegania u niemowląt, jak również w okresie ich życia płodowego. Może nie do końca są to metody dające stuprocentową pewność, niemniej jednak w znacznym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo jej wystąpienia.
Pamiętaj, by każdą dietę eliminacyjną u dziecka konsultować z pediatrą. Małe dziecko musi rosnąć i prawidłowo się rozwijać, dlatego jeżeli jakiś produkt zostaje wyeliminowany z diety, to trzeba go zastąpić substytutem o odpowiednich wartościach odżywczych.
Karmienie piersią
Prawdziwym eliksirem, który zmniejsza ryzyko alergii pokarmowej u dziecka, jest siara, pierwszy pojawiający się po porodzie pokarm matki. Karmiąc dziecko piersią do około 6 miesiąca jego życia, nie pozwalasz mu zetknąć się z alergenami pokarmowymi w mleku, nawet tym modyfikowanym. Karmienie piersią oprócz tego, że zapobiega wystąpieniu alergii, pozwala maluchowi ustrzec się przed wieloma chorobami dzięki przeciwciałom odpornościowym zawartym w mleku mamy oraz ułatwia mu prawidłowy rozwój na płaszczyźnie emocjonalnej.
Uważaj na to, co jesz
Karmiąc piersią, musisz uważać na to, co jesz. Twoja dieta jest ściśle związana z reakcją na nią przez malucha. Dlatego wprowadzając do swojej diety nowy produkt, zawsze obserwuj dziecko. W razie reakcji alergicznej wyeliminuj go ze swojej diety. Po czasie możesz spróbować w małych ilościach kolejny raz. Niekiedy wystarczy ograniczyć alergen, by dziecko mogło się na niego uodpornić. Silnie alergizujące są cytrusy, orzeszki ziemne i czekolada.
Gdy musisz podać mleko modyfikowane
Jeżeli musisz z jakichś przyczyn podać niemowlęciu mleko modyfikowane, sięgnij po mieszanki hipoalergiczne HA. Tym bardziej musisz mu ją podać, jeżeli u któregoś z Was – rodziców lub rodzeństwa – występuje alergia pokarmowa.
Starsze dziecko
Gdy dieta Twojego dziecka musi z powodu jego wieku być powoli urozmaicana, każdy nowy produkt wprowadzaj w kilkudniowych odstępach. Zawsze stosuj się do schematu żywienia i nie wybiegaj z innowacjami. Nowy pokarm podawaj dziecku w ilości kilku łyżeczek, co najwyżej 4. Najlepszym odstępem dla nowych pokarmów jest 7 – 10 dni. Dzięki takiej metodzie organizm dziecka nie zostanie zbyt mocno obciążony potencjalnie możliwymi alergenami, a Ty będziesz mogła zaobserwować jego reakcję i w razie czego mieć pewność, co mu zaszkodziło.
Probiotyki
Są one pomocne w walce o obniżenie ryzyka alergii. Skonsultuj jednak tę kwestię z pediatrą, gdyż tylko niektóre szczepy bakterii z nią walczą. Są to takie szczepy, które stosuje się zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych.