Jak nauczyć dziecko przegrywania?
Jak nauczyć dziecko przegrywania?
Sprawa jest oczywista i raczej dla wszystkich bardzo jasna – nikt nie lubi przegrywać. Wszyscy jesteśmy nastawieni na osiąganie sukcesów i kiedy coś nie idzie po naszej myśli, a zwłaszcza kiedy ktoś osiąga ten sukces zamiast nas, wściekamy się, jesteśmy rozczarowani, czasem czujemy niesprawiedliwość oraz rozżalenie. Jednak po tej pierwszej fazie złości, która zazwyczaj trwa krótko, następuje faza uspokojenia oraz pogodzenia się z sytuacją, ponieważ nauczyliśmy się już dawno temu, że nie zawsze się wygrywa. To w dzieciństwie dziadkowie czy też rodzinie przyzwyczaili nas do tych sytuacji, w których coś nam nie wychodziło i tłumaczyli, że nie jest to wcale żadna porażka ani tragedia, ponieważ zawsze można spróbować jeszcze raz. Twoim zadaniem jest teraz nauczyć tej mądrości swoje dziecko. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższe rady i wskazówki. Powodzenia!
Nie wzmacniaj u dziecka rywalizacji
Rywalizacja pomiędzy ludźmi jest wpisana w nasze życie. Rywalizujemy ze sobą w pracy, w kontaktach osobistych, ale rywalizują ze sobą także dzieci, nawet te w przedszkolu: o uwagę rodziców, o uwagę pań wychowawczyń, o to, kto ma lepsze zabawki. Rzecz jasna, jest to dość naturalne zachowanie i nie powinno cię niepokoić, o ile dziecko nie przesadza. Jednak ty sama możesz u dziecko wzmóc tę rywalizację, a przez to sprawić, że będzie ono ciągle nastawione na to, by wygrywać. Nigdy więc nie porównuj go do jego kolegów i koleżanek, nigdy nie oczekuj, że będzie zachowywać się tak jak oni albo doścignie kogoś w ocenach z matematyki.
Nie bądź zbyt wymagająca
Niezbyt dobrym zachowaniem rodzica jest także wymaganie od dziecka, aby kolejnym razem było lepsze. Jeśli nie wygrało w jakimś konkursie albo zajęło drugie miejsce, wówczas nie proś go, by przy następnej okazji bardziej się postarało, ponieważ w ten sposób nie tylko wzmagasz w nim rywalizację, ale także pokazujesz, że będzie kimś wartościowym tylko wtedy, kiedy wygra. Zamiast stawiania mu kolejnych wyzwań, powiedz mu, że jesteś dumna z tego, ile już osiągnął.
Graj z nim
Chyba nie ma łatwiejszego sposobu na nauczenie dziecka przegrywania, jak tylko wygranie z nim w jakąś grę planszową. Pamiętaj tylko, aby dostosować poziom gry do jego wieku i o tym, by dawać mu także wygrać. Jeśli ogrywałabyś cały czas dziecko, wówczas zniechęciłoby się ono szybko i czuło się bardzo źle. Kiedy natomiast kilka razy wygra, a potem przegra, to powiedz mu, iż następnym razem będzie miało szansę się zrewanżować, a jedna czy dwie porażki wcale nie oznaczają, że jest kiepskim graczem. Pamiętaj także, by pilnować, aby dziecko nie oszukiwało podczas gry. Jeśli nauczy się oszukiwać teraz, to będzie tę strategię wykorzystywało w przyszłości.
Nie chwal, jeśli nie ma za co
Choć każdy rodzic chciałby dla dziecka jak najlepiej i zależy mu, żeby jego pociecha czuła się doceniona, to jednak ciągłe chwalenie wcale nie jest dobrą metodą wychowawczą, zwłaszcza jeśli chcemy, aby dziecko nauczyło się przegrywać. Jeśli dziecko zrobiło coś prawidłowo, na przykład dobrze pozmywało naczynia, wówczas rzecz jasna, można je pochwalić za pracowitość oraz dokładność. Jeśli jednak gdzieniegdzie zostały plamy zaschniętego jedzenia, to należy w spokojny sposób zwrócić na to dziecku uwagę. Nie można powiem doceniać za bylejakość albo pośpiech. Jeśli będziesz tak robić, to dziecko przyzwyczai się, że ma na to pozwolenie i będzie to później wykorzystywać także w innych sferach życia.