Jak nauczyć się szybkiego czytania?
Jak nauczyć się szybkiego czytania?
Marzeniem wielu osób, które lubią czytać, jest umiejętność jak najszybszego czytania, które umożliwi przeczytanie jak największej liczby książek. Jest to również umiejętność cenna dla wszystkich uczniów i studentów, zwłaszcza jeżeli jest połączona z czytaniem ze zrozumieniem. Na szczęście jest to coś, czego można się nauczyć, wystarczy tylko zastosować kilka prostych technik.
Łącz w grupy
Większość osób, które uczyły się szybko czytać lub nauczają tego sposobu, podkreśla, że sukces leży w grupowaniu słów. Czytanie poszczególnych wyrazów, robienie długich przerw pomiędzy nimi spowalnia czytanie, zwłaszcza gdy dochodzi do tego jeszcze zastanawianie się nad znaczeniem konkretnych słów. Z tego powodu żeby czytać szybciej, należy stopniowo zauważać nie jedno słowo, ale wyrazy obok niego, łączyć je w grupę, a następnie czytać już nie tylko dwa, trzy wyrazy jednocześnie, lecz całe zdania. W znaczący sposób wpływa to na przyswajanie wiedzy oraz na prędkość czytania, zarówno książek, jak i artykułów.
Poznaj książkę
Miło jest otworzyć nową książkę, czuć jej zapach i poczuć ciekawość, jaka towarzyszy rozpoczynaniu literackiej przygody, jednak nim przejdzie się do czytania, warto przekartkować książkę, przeczytać spis treści, przeczytać notatkę z tyłu okładki lub obwoluty. Dzięki takiemu zapoznaniu się z tomem ma się świadomość tego, o czym książka jest, czego można się spodziewać, co sprzyja prędkości czytania kolejnych rozdziałów.
Zostaw zakreślacz
Szczególnie w czasie czytania materiałów do szkoły, w trakcie nauki do egzaminu stosuje się zakreślanie ważnych fragmentów tekstu. Ma to pomóc wyodrębnić ważne rzeczy, jednak nie przynosi tak dobrych efektów jak oczekiwane. Przede wszystkim często dochodzi do sytuacji, gdy podkreśla się, ale więcej już nie wraca do zaznaczonego fragmenty. Dodatkowo podkreślanie spowalnia czytanie. Czyta się dwa razy to samo, podkreśla, czyta jeszcze raz, co sprawia, że końca książki nie widać. Jeżeli więc komuś zależy na wypracowaniu lepszej prędkości lepiej, żeby starał się zapamiętywać na bieżąco zamiast zaznaczać tekst bez wyraźnych efektów.
Zainwestuj w kurs
Nie każdy czuje się na siłach nauczyć się szybkiego czytania samodzielnie, ponieważ wymaga to pewnego samozaparcia i dyscypliny. Jednak nic straconego. Obecnie dostępnych jest wiele kursów, na których nauczyciele pokazują, w jaki sposób można zacząć szybko czytać, a jednocześnie rozumieć, co się czyta i uczyć się. Kursy takie nie są wyjątkowo drogie, za to bywają dostępne zarówno jako kursy stacjonarne, jak i internetowe.
Nie mów
Są osoby, które czytając, bezwiednie poruszają ustami lub cicho czytają kolejne zdania, które akurat mają przed oczami. Chcąc poprawić swoje umiejętności, lepiej oduczyć się tego nawyku, ponieważ w znaczący sposób spowalnia to czytanie i przyswajanie tekstu, zwłaszcza że mózg zaczyna się skupiać nie na zapamiętaniu informacji, lecz na powtórzeniu zdania w postaci dźwiękowej.