Jak odreagować złość?
Jak odreagować złość?
Kiedy ogarnia nas złość, łatwo możemy stracić kontrolę. Uzewnętrzniamy swoje uczucia, trzaskając drzwiami czy uderzając pięścią w stół. Takie zachowania są nieprzyjemne dla innych i udzielają im się negatywne emocje. Jeśli mamy zwyczaj opowiadać wszem i wobec, kto nas zdenerwował i dlaczego, rozsiewamy swoją złość wszędzie. Warto nauczyć się jakiejś skutecznej techniki rozładowywania napięcia. Złość można odreagować na różne sposoby, trzeba tylko znaleźć odpowiedni dla siebie.
Ruch ci pomoże
Bardzo prostym i skutecznym sposobem odreagowania negatywnych emocji i napięcia jest szybki spacer. Wysiłek fizyczny uwalnia nasz organizm od nagromadzonych hormonów stresu, a ruch na świeżym powietrzu dotlenia. W efekcie czujemy się lepiej i złość nam przechodzi. Bardzo skuteczne są także bieganie, pływanie, jazda na rowerze, trening siłowy, trening bokserski (każde uderzenie w worek treningowy przynosi ulgę), a nawet gry zespołowe (pod warunkiem, że swojej złości nie odreagujesz na innych uczestnikach rozgrywki).
Praca fizyczna też pomaga
Wracasz do domu, a złość w tobie aż kipi? Uważaj, bo każdy członek rodziny może cię doprowadzić do wybuchu i oberwie za niewinność (to się ładnie nazywa „agresja przeniesiona”). W domu na pewno jest coś do zrobienia, za co nie chciało ci się wcześniej zabrać. Teraz jest świetna okazja. Pracując fizycznie, pozbędziesz się napięcia i uspokoi się burza emocji. A przy okazji trawnik będzie skoszony, grządki skopane i porąbane drewno do kominka. Zdecydowanie zyska na tym także atmosfera w domu.
Włącz muzykę
Można uspokoić się i pozbyć złości, słuchając spokojnej, wyciszającej muzyki. Na pewno masz ulubiony utwór, który tak na ciebie wpływa. Jeśli jednak złość aż w nas kipi, może to nie wystarczyć. Potrzebujemy czegoś głośnego, dynamicznego i rytmicznego. Możemy śpiewać razem z wykonawcą, krzyczeć, tupać, skakać, tańczyć – odreagujemy w ten sposób męczące nas napięcie. Taka ekspresja pomoże nam uwolnić złość, dzięki temu nie będzie nas później dręczyć. Jeśli stłumimy złe emocje, odbije się to w przyszłości na naszym zdrowiu. Lepiej je uzewnętrznić, trzeba tylko znaleźć właściwy sposób, by nie zrobić komuś krzywdy, a samemu się nie skompromitować, bo wyrażanie złości nie jest najlepiej postrzegane.
Woda uspokaja
Najpierw spróbuj wypić powoli szklankę wody. Być może to wystarczy, żeby złość przeszła. Jeśli nie, przemyj kilka razy zimną wodą twarz oraz stopy. To odpręża i uspokaja, ponieważ jonizacja naszego ciała zmienia się na ujemną (w tym samym celu można pogłaskać kota, on ściągnie z nas dodatnie jony, bo sam je uwielbia). Jeśli złość nadal „trzyma”, a masz trochę czasu, idź pod prysznic. Korzystaj i z ciepłej, i z zimnej wody, masuj ciało jej strumieniem, korzystaj z deszczowni, by woda dokładnie obmyła twoje ciało. Stojąc pod strumieniem wody, wyobrażaj sobie, jak złość cię opuszcza.
Kilka sposobów na szybkie pozbycie się złości
W niektórych sytuacjach masz bardzo mało czasu, by odreagować złość, a jednak musisz się opanować. Wtedy spróbuj prostych starych sposobów. Któryś z nich będzie idealny dla ciebie.
* policz do dziesięciu (w trudniejszych przypadkach do stu, a w bardzo trudnych – od stu do jedności),
* wykonaj dziesięć głębokich oddechów, powoli wciągając powietrze nosem, a wypuszczając ustami,
* przeciągnij się kilka razy porządnie,
* naciskaj w dłoni specjalną piłeczkę do odreagowywania stresu,
* wyjdź z pokoju (nie trzaskając drzwiami), przejdź kawałek szybkim krokiem i wróć.