Jak odżywiać swój mózg?
Jak odżywiać swój mózg?
To, jak się odżywiamy, ma ogromny wpływ na pracę naszego mózgu. Potrzebuje on dużych ilości energii i budulca dla enzymów, hormonów i neuroprzekaźników. Dostarczanie odpowiedniego pożywienia jest zatem konieczne, a poza tym należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, wystarczającej porcji snu oraz odpoczynku na świeżym powietrzu. Bardzo niekorzystny jest dla pracy mózgu stres.
Skąd mózg czerpie energię?
Aby mózg był odpowiednio zasilany energią, potrzebuje glukozy i tlenu. Pozbawiony ich, obumiera. Dlatego na pracę mózgu ma także wpływ ogólna kondycja zdrowotna, w tym stan naczyń krwionośnych, dostarczających życiodajny tlen. Jedząc tłuste, ciężkostrawne potrawy, powodujące powstawanie złogów w naczyniach krwionośnych, niszczysz swój mózg – on potrzebuje lekkostrawnej diety, opartej na warzywach. Dotlenienie mózgu można poprawić, nie tylko jedząc odpowiednie produkty, ale także dzięki spacerom i ćwiczeniom fizycznym. Warto dużo przebywać na powietrzu oraz starannie wietrzyć sypialnię, zwłaszcza jeśli na co dzień pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli podczas pracy stajemy się senni, przyczyną może być dostarczanie do mózgu zbyt małej ilości tlenu.
Jakie „paliwo” jest dobre dla mózgu?
Mózg żywi się glukozą, która spala się błyskawicznie, dostarczając energii. Zapotrzebowanie jest ogromne – sięga jednej czwartej zasobów energetycznych organizmu. Nie znaczy to jednak, że należy karmić nasz mózg cukrem. To bardzo zły pomysł. Jeśli dostarczymy zbyt dużo glukozy naraz, większość się zmarnuje i nie zostanie wykorzystana, lecz zamieniona w rezerwę energetyczną, czyli zapasy tłuszczu. Mózg powinien otrzymywać odpowiednie dawki energii w sposób stały, a do tego najlepiej nadają się węglowodany złożone, zawarte w ciemnym pieczywie, razowym makaronie, kaszach, brązowym ryżu. Proces rozkładu węglowodanów złożonych do glukozy jest wielostopniowy, nie dochodzi do niebezpiecznego skoku poziomu cukru we krwi.
Dlaczego warto jeść ryby?
Ryby są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zawiera je także pożywienie roślinne, na przykład siemię lniane. Kwasy Omega-3 i Omega-6 są bardzo ważne dla mózgu, gdyż stanowią budulec błon komórek nerwowych. Ryby to także doskonałe źródło koniecznego dla sprawnej pracy mózgu fosforu oraz kwasu linolowego.
Roślinne skarby
Warzywa, owoce, orzechy, pestki to prawdziwy skarb. Dostarczają witamin (szczególnie ważne dla mózgu są witaminy z grupy B, na przykład witamina PP – niacyna) oraz składników mineralnych. Niacyna jest zawarta w pełnym ziarnie zbóż, suchej fasoli i grochu, nasionach słonecznika czy orzeszkach ziemnych. Orzechy, rośliny strączkowe, warzywa liściaste, owoce pestkowe oraz rodzynki dostarczają niezbędnego żelaza. Pestki dyni zawierają cynk. Winogrona, banany, pomarańcze, morele, awokado, melony, nektarynki, brzoskwinie, pomidory i ziemniaki to doskonałe źródło potasu.
Szkodliwe nawyki
Aby mózg działał efektywniej, warto pozbyć się szkodliwych nawyków. Podczas pracy umysłowej nie powinno się palić papierosów (niedotlenienie), pić kawy (zakwasza organizmu i wypłukuje magnez) i napojów z kofeiną typu coca-cola (nadmiar glukozy prowadzący do rozchwiania poziomu cukru w organizmie). Szkodliwe są także napoje energetyzujące. Zamiast tego można wyjść na krótki spacer, wykonać parę ćwiczeń gimnastycznych przy otwartym oknie, zdrzemnąć się (kwadrans drzemki naprawdę może zdziałać cuda) lub pomedytować (medytacja wspaniale wpływa na koncentrację). Napoje zdrowe dla mózgu to zielona herbata i yerba mate. Doskonale pobudza guarana, którą można zastąpić kawę. Trzeba też pamiętać, że przyczyną problemów z koncentracją może być odwodnienie organizmu – trzeba pić wodę w odpowiednich ilościach.