Jak pokonać problemy z potliwością stóp?
Jak pokonać problemy z potliwością stóp?
Każdemu pocą się stopy, większości – dłonie. Dzieje się tak, gdy jest nam za gorąco lub się denerwujemy. Niektórzy jednak pocą się bardziej, niezależnie od sytuacji i wtedy możemy mówić o nadmiernej potliwości. Szczególnie stopy są narażone na tego typu schorzenie. Jest to przypadłość, którą zawdzięczamy genom i nie bardzo można ją zwalczyć, ale na pewno należy jej przeciwdziałać. Poniżej przedstawiamy, jak radzić sobie z potliwością stóp.
Dzięki specjalnemu urządzeniu możesz wykonywać w domu, bez konieczności udawania się do specjalistycznego gabinetu fizykoterapeuty, zabiegi jonoforezy. Jonoforeza znakomicie wpływa na zmniejszenie nadmiernego wydzielania potu.
Mydło antybakteryjne
Stosuj mydła antybakteryjne, gdyż tylko takie będą skuteczne w przypadku nadmiernej potliwości. Stopy trzeba myć codziennie, a przy potliwości nawet kilka razy dziennie, o ile to możliwe. Po umyciu koniecznie dokładnie osusz stopy, gdyż wilgoć sprzyja grzybicy, a przecież nie chcesz mieć oprócz potliwości dodatkowo jeszcze zakażenia grzybiczego. Dobrym sposobem jest po wytarciu stóp puszczenie na chwilę ciepłego nawiewu z suszarki do włosów.
Antyperspirant
Na rynku są dostępne różne antyperspiranty. Preparaty przeznaczone do stóp są w sprayu lub w proszku. Sprawdzonym i tanim sposobem jest talk lub preparaty zawierające talk. Zwróć uwagę na to, że talk będzie się wysypywać na skarpetki. Antyperspiranty są dostępne w aptekach i dobrych drogeriach. Najczęściej są bezzapachowe.
Skarpety oddychające
Twoje stopy pragną nosić coś, co pozwoli im oddychać, a więc tylko naturalne materiały. Latem nosimy przewiewne sandały lub klapki na bose stopy. W innych porach roku musisz zadbać o buty wykonane z naturalnych materiałów, jak bawełna czy skóra. Nowością na rynku są oddychające skarpety, wykonane z naturalnych włókien bambusowych. Zapewniają tkaninie trwałość i „oddychanie”. Skarpetki te gromadzą wilgoć, sprawiając, że twoje stopy przez cały dzień będą suche.
Herbata
Garbniki zawarte w czarnej herbacie osuszą twoje gruczoły potowe. Dwie lub trzy torebki czarnej herbaty (esencja musi być naprawdę mocna!) zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 15 minut pod przykryciem. Następnie wlej herbatę do miski z letnią wodą, wymieszaj i mocz stopy, najlepiej codziennie.
Imbir i rzodkiewka
Imbir jest znaną przyprawą, ma też właściwości ściągające i osuszające. Zmiel korzeń imbiru i wmasuj go w stopy. Imbir usuwa toksyny i bakterie. Podobne działanie ma biała rzodkiew, należy ją zetrzeć na tarce o małych otworach i wmasować w stopy. Jedynym minusem tego typu zabiegów jest to, że aby zaobserwować efekty, należy je stosować przez długi czas.
Alternatywne sposoby
Roztworem z siarczanem magnezu można leczyć nie tylko potliwość stóp, ale i dłoni, która jest jeszcze bardziej przykra. Podobne działanie, ograniczające potliwość, ma moczenie stóp lub dłoni w roztworze sody. Soda zabija bakterie i zapobiega ich rozwojowi. Nasze babcie zaleciłyby nam chodzenie o świcie bosymi stopami po rosie. Systematyczne poranne spacery pomogą nie tylko na wzmożoną potliwość, ale wzmocnią również odporność organizmu.