Jak postępować w sposób ekologiczny?
Jak postępować w sposób ekologiczny?
Nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Niezależnie od tego, czy chodzi tu o wodę, ląd czy powietrze – zatruwają je spaliny, nielegalne wysypiska śmieci, wycieki. Nie wszystkiemu jesteśmy w stanie zaradzić sami. Ale stosując się do pewnych rad na co dzień, możemy sprawić, że nasze otocznie będzie czystsze i zdrowsze. Przestrzeganie zasad czystości np. na swoim osiedlu czy ulicy nic nas nie kosztuje, a może zaowocować pięknym i przyjaznym otoczeniem. W takim miejscu chętniej spędzisz czas na spacerze z psem czy podczas wyjścia z dziećmi na plac zabaw. Jak zatem należy postępować, by nie szkodzić środowisku, a zarazem ułatwić mu regenerację?
Wyrzucanie śmieci
Pierwszym, a zarazem bardzo ważnym krokiem jest odpowiednie pozbywanie się śmieci. I chodzi tu o odpowiednią segregację odpadów już na poziomie naszych domów. Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie wyrzucaj śmieci w miejscach niedozwolonych. Mam tu na myśli chociażby lasy czy nielegalne wysypiska śmieci. Wpływa to źle na środowisko, na zwierzęta i rośliny, znajdujące się w danym ekosystemie. Niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj odpadów: papier, odpady elektroniczne czy organiczne – zawsze powinny one lądować w przeznaczonych do tego miejscach.
Segregacja śmieci
Drugim krokiem jest umiejętne segregowanie śmieci. Obecnie zarówno na wsi, jak i w mieście nietrudno znaleźć kontenery z oznaczeniami, który do jakiego rodzaju śmieci ma posłużyć. Są zazwyczaj trzy: na szkło, plastik i papier. Stosując się do zaleceń i wrzucając odpowiednie odpady do odpowiedniej puszki, przyczyniasz się do usprawnienia procesu recyklingu. W mieszkaniu nie musisz oczywiście mieć trzech worków czy koszy. Wystarczy, jeśli potem posegregujesz zwartość śmietnika – wyrzucając go do kontenerów przed blokiem.
Oszczędność energii
Warto zwracać uwagę na oszczędzanie energii elektrycznej na co dzień. Elektrownie, produkując dostarczany do naszych domów prąd, wytwarzają jednocześnie ogromne pokłady dwutlenku węgla, który wypuszczany jest w atmosferę. Oczywiście im więcej energii trzeba wyprodukować, tym większa ilość dwutlenku węgla opuszcza elektrownię. A w naszych mieszkaniach marnuje się zwykle ogromna ilość energii. Często nie jesteśmy nawet tego do końca świadomi – zostawiamy włączone światło czy urządzenia ustawiamy na tryb czuwania. To zupełnie niepotrzebnie pochłania dość spore ilości energii. Na rynku dostępne są także energooszczędne żarówki. Są one wprawdzie o wiele droższe od tradycyjnych, ale z uwagi na oszczędność poboru energii i przyjazne dla środowiska wykonanie, kwota ta bardzo szybko się nam zwróci.