Jak pozbyć się kamienia nazębnego?
Jak pozbyć się kamienia nazębnego?
Podczas jedzenia na naszych zębach osadzają się różne pozostałości, choćby minimalna ilość soków czy cukru, tworząc osad, który twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Po kilku dniach kamień jest już tak twardy, że jedynie stomatolog w specjalistycznym gabinecie jest w stanie go usunąć. Długo niezdejmowany kamień żółknie, tworząc nieprzyjemny, żółtawy pasek przy dziąsłach. Nasz uśmiech przestaje być olśniewający. Jak temu zapobiec?
Odpowiednia szczoteczka
Bezwzględnie higiena jest najlepszym sposobem na przeciwdziałanie odsadzaniu się kamienia nazębnego. Mycie zębów rano i wieczorem jest konieczne, a najlepiej robić to po każdym posiłku, o ile mamy po temu odpowiednie warunki. Powinniśmy mieć właściwą szczoteczkę do zębów. Obecnie jest dostępny w handlu duży wybór szczoteczek na różnych rączkach i o rozmaitej twardości włosia. Jeśli masz wrażliwe dziąsła, najlepsza będzie szczoteczka o miękkim włosiu. Typowa to szczotka o włosiu średniej twardości. Są też jeszcze szczoteczki z włosiem twardym.
Pasta do zębów
Pasta może być z dodatkiem fluoru, który dodatkowo zabezpiecza zęby przed próchnicą, miętowa, wybielająca oraz smakowa – takie są przeznaczone właściwie głównie dla dzieci. Są też pasty przeznaczone dla wrażliwych dziąseł i zapobiegające próchnicy. Każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.
Technika szczotkowania
Nakładamy na szczoteczkę niewielką ilość pasty i szczotkujemy zęby. Zaczynamy od przodu, szczotkując góra-dół, trzymając zęby złączone, następnie otwieramy szeroko usta i przechodzimy do dalej położonych zębów, szczotkując je ruchem poziomym. Szczególnie te położone najgłębiej są narażone na powstawanie kamienia i im należy poświęcić najwięcej uwagi. Szczotkujemy zęby co najmniej 3 minuty. Bardzo ważny jest wybór szczoteczki, gdyż zbyt twarda może uszkodzić szkliwo, a zbyt miękka nie wyczyści dokładnie zębów. Przed pierwszym użyciem szczoteczkę należy wyparzyć wrzątkiem.
Nić dentystyczna
Przerwy między zębami, gdzie nie zawsze dosięga szczoteczka, czyścimy nicią dentystyczną. Po umyciu zębów za każdym razem bierzemy czysty fragment nici dentystycznej i czyścimy przestrzenie między zębami. Jeśli zęby tak mocno do siebie przylegają, że nie można użyć nici, powinno się skorzystać z płynu do płukania ust. Wszystko zależy od indywidualnych cech uzębienia.
Ostatnia faza
Na zakończenie płuczemy usta płynem do płukania. Płynu używamy też w ciągu dnia, gdy nie możemy umyć zębów po posiłku. To znakomicie dezynfekuje jamę ustną i zapewnia przyjemny oddech.