Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO)?
Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO)?
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa obejmuje działania niezbędne, by osobie, u której doszło do zatrzymania krążenia, uratować życie. Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem świadka wypadku i jest to uregulowane prawnie. Często jednak mamy wątpliwości, czy nasza pomoc będzie skuteczna albo czy nie zaszkodzimy poszkodowanemu. Dlatego warto znać najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym przeprowadzania resuscytacji, co obejmuje wykonanie masażu serca oraz sztucznego oddychania.
Działania ratownicze powinny być przeprowadzane w rękawiczkach, a do sztucznego oddychania używa się specjalnej maseczki z ustnikiem.
Liczą się minuty
Gdy dochodzi do zatrzymania krążenia, trzeba działać natychmiast. Jeśli od razu zostanie podjęta resuscytacja, prawdopodobieństwo przeżycia osoby poszkodowanej wzrasta trzykrotnie. Należy udzielić pomocy także wtedy, gdy nie mamy przekonania co do swoich umiejętności – będzie to z pewnością lepsze niż brak działania i zmniejszy prawdopodobieństwo zgonu. Jeśli nie możemy lub nie potrafimy wykonać sztucznego oddychania, przeprowadzamy jedynie masaż serca. Statystyki dowodzą, że takie działanie jest również bardzo skuteczne.
Na czym polega resuscytacja?
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) w wersji podstawowej obejmuje sztuczne oddychanie oraz masaż serca. W praktyce wygląda to tak, że wykonujemy u dorosłych 30 uciśnięć mostka i 2 oddechy ratownicze, a u dzieci – 15 uciśnięć na 2 oddechy.
Jak wykonać masaż serca?
Klatkę piersiową uciskamy mocno i szybko. Miejsce ucisku określamy następująco: znajduje się ono dwa palce powyżej dolnego końca mostka. W tym miejscu kładziemy dłoń z odgiętymi do góry palcami, a na niej prostopadle drugą dłoń. Łokcie trzymamy wyprostowane i naciskamy na mostek prostopadle, wykorzystując zasadę dźwigni (siła ucisku ma pochodzić z wykorzystania ciężaru naszego ciała, a nie pracy mięśni, co jest ważne, gdy reanimacja trwa dłużej). Mostek powinien obniżać się w kierunku kręgosłupa na 4 – 5 cm. W przypadku dziecka wykonujemy masaż jedną dłonią, a u niemowlęcia – dwoma palcami.
Jak wykonywać oddechy ratownicze?
Po udrożnieniu dróg oddechowych zaciskamy skrzydełka nosa, bierzemy wdech i szczelnie obejmujemy ustami usta poszkodowanego, a następnie wdmuchujemy powietrze. Jednocześnie obserwujemy, czy klatka piersiowa się porusza. Wykonujemy 2 oddechy i powracamy do uciskania klatki piersiowej.
Jak udrożnić drogi oddechowe?
Poszkodowanego układamy na plecach. Jedną dłoń układamy na jego czole i lekko odchylamy głowę. Palcami drugiej ręki delikatnie unosimy żuchwę.
Kiedy można przerwać resuscytację?
Resuscytację można przerwać tylko w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, kiedy poszkodowany zacznie oddychać samodzielnie. Wtedy układamy go w pozycji bezpiecznej (pozycji bocznej ustalonej). Jego stan powinien być cały czas monitorowany, bo może dojść do ponownego zatrzymania krążenia. Po drugie, może nas zastąpić personel przybyłej karetki. Jeśli osoba prowadząca resuscytację jest zmęczona, prosi o pomoc kogoś z obecnych, nie przerywając RKO.
Jak używać defibrylatora?
W miejscach publicznych dostępne są AED, czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne. W takim przypadku włączamy urządzenie i postępujemy zgodnie z wydawanymi przez nie poleceniami.