Jak przetrwać wyrwanie zęba mądrości?
Jak przetrwać wyrwanie zęba mądrości?
Wyrywanie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, nie należy do najbardziej przyjemnych zabiegów, zwłaszcza jeśli musisz usunąć ząb zatrzymany. Wówczas konieczne staje się nacinanie dziąsła i szycie rany. Jeśli i ciebie czeka ten przykry moment na dentystycznym fotelu, koniecznie powinieneś przeczytać ten artykuł. Dowiesz się z niego, co robić przed zabiegiem, a także jak przetrwać przez kilka dni od jego wykonania.
Wybór lekarza
Choć wyrwanie zęba nie kojarzy się z bardzo skomplikowanym zabiegiem, to jednak nim jest, zwłaszcza jeśli dotyczy dolnych zębów mądrości. Kiedy okaże się, że konieczna jest ekstrakcja ósemki, zorientuj się, czy w twojej okolicy przyjmuje chirurg szczękowy i udaj się na wizytę do niego, nie zaś do dentysty. Wtedy będziesz miał pewność, że lekarz poradzi sobie nawet z najtrudniejszym przypadkiem. Pamiętaj, że usunięcie ósemki jest refundowane przez NFZ, a terminy w większych miastach (np. Kraków, Poznań) nie są wcale takie długie.
Zdjęcie pantomograficzne
Przed udaniem się do lekarza konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, na którym widoczne będą wszystkie twoje ósemki oraz ich ułożenie – dzięki temu lekarz będzie w stanie ocenić sytuację oraz trudność zabiegu. Koszt takiego zdjęcia waha się w granicach 60 – 200 złotych.
Przed zabiegiem
W dniu przed zabiegiem powinieneś przede wszystkim zjeść lekkostrawny, acz kaloryczny posiłek. Najlepiej spożyj go 3 – 4 godziny przed wizytą u chirurga. To ważne, ponieważ najlepiej, gdybyś po zabiegu nie pij i nie jadł przez kilka godzin. Przyszykuj również foremkę do lodu, wlej do niej wodę i zamroź – z pewnością przyda ci się po powrocie do domu.
Zabieg
Samego zabiegu nie musisz się obawiać. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym i jedyne, co poczujesz, to delikatne ukłucie strzykawki z lekiem znieczulającym, a podczas ekstrakcji nacisk na szczękę.
Tampon
Po zabiegu lekarz położy ci na ranę tampon. Należy go zaciskać przez około pół godziny. Dobrze więc, żeby ktoś przy tobie był i pomógł ci chociażby zakupić leki w aptece, ponieważ być może będziesz miał trudności z mówieniem.
Leki
Rzecz jasna, wszystko zależy od lekarza i konkretnego przypadku, ale prawdopodobnie nie obejdzie się bez recepty na leki. Lekarz powinien przepisać ci antybiotyk, aby rana dobrze się goiła, a także Ketonal (silny lek przeciwbólowy) oraz probiotyk. W niektórych przypadkach lekarze zapisują również specjalne płyny do płukania jamy ustnej, ale możesz także przepłukiwać ją zaparzoną szałwią, która działa przeciwzapalnie.
Zimne okłady
Zaraz po przyjeździe ze szpitala lub kliniki dentystycznej zrób sobie zimny okład. Zimny okład należy przykładać nawet wówczas, kiedy nie odczuwasz jeszcze bólu i trzyma cię znieczulenie. Możesz kupić specjalne apteczne okłady lub kostki lodu zawinąć w folię, a następnie w gazę. Pamiętaj, że przy takich lodowych okładach łatwo o odmrożenia. Przykładaj więc je przez 10 minut, a następnie zrób dwie minuty przerwy.
Higiena jamy ustnej
Po zabiegu zwróć przede wszystkim uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej. W dniu usunięcia ósemki nie myj zębów i ich nie płucz. Zrób to dopiero następnego dnia, pamiętając o następujących zasadach:
* Płukanie ma być bardzo delikatne, raczej ruszaj głową i pozwól, aby płyn się przelewał pomiędzy zębami.
* Nie płucz samą wodą. Sprawdzi się rumianek, szałwia lub specjalny płyn.
* Dzień po zabiegu umyj zęby, ale omijaj okolicę rany.Jedzenie i picie
Przez kilka godzi po zabiegu (3 – 6 godzin) powstrzymaj się od jedzenia i picia. Przez pierwsze dni będzie obowiązywała cię dieta płynna oraz zimna. Żadnych gorących zup ani ciepłych herbat czy kaw. Dozwolone są produkty miękkie, których nie musisz gryźć, jak piure ziemniaczane, zmiksowane chłodniki czy lody, ale tylko te bez wafelków i twardych dodatków, jak chociażby bakalii. Możesz jeść także zmiksowane owoce, na przykład banany, ale uważaj na te bardzo kwaśne, ponieważ mogą podrażnić ranę. W kolejnych dniach możesz rozszerzać swoją dietę o sery, jajka czy makarony z sosem, ale nadal uważaj, żeby wszystko było miękkie i dość chłodne.