Jak przeżyć poniedziałek?
Jak przeżyć poniedziałek?
Nienawidzisz poniedziałków? Pewnie wiesz, że nie Ty jeden odbierasz ten dzień w tak negatywny sposób. „Syndrom poniedziałku” doskwiera w większości tym, którzy mają dwudniowy weekend, a powrót do pracy kojarzy im się z przymusem. Może więc należałoby zacząć od odpowiedniego nastawienia?
Dlaczego tak się dzieje?
Problem poniedziałkowych rozterek częściej dotyka ludzi młodych, którzy wciąż nie mogą odżałować, że czas błogości i laby jest już poza nimi. Jeżeli w weekend za bardzo rozprężymy swój organizm, zwiększymy ryzyko wystąpienia poniedziałkowej chandry. Aktywnie spędzone dni wolne pomagają organizmowi funkcjonować w jednym trybie i nie doprowadzają do negatywnych emocji w poniedziałkowy poranek. Leżenie przed telewizorem nie jest więc wskazane. Oddawanie się podobnym leniwym czynnościom wzmaga w nas frustrację i niezadowolenie na początku tygodnia.
Co więc robić w weekend?
Aktywność w weekend nie oznacza pracy. Jeżeli pracujesz fizycznie, świetnie odpoczniesz, oddając się jakiejś formie aktywności umysłowej, którym może być książka, nauka dla przyjemności, sztuka itp. Pracując w ciągu tygodnia umysłowo, ożyw swoje ciało fizycznym treningiem, który sprawia Ci przyjemność.
Dobre nastawienie
Odpowiednie nastawienie w poniedziałkowy poranek pomoże przeżyć go w lepszym wydaniu. Zanim wyjdziesz do pracy, pomóż sobie, pijąc filiżankę aromatycznej kawy, dobrej herbaty lub miłą rozmową z domownikami. Pozytywnie podejdź do poniedziałku i nie daj mu się opanować, w końcu trwa on przecież tylko jeden dzień. Być może poniedziałkową chandrę poprawi Ci fajny ubiór lub wcześniejsza pobudka, by zdążyć posłuchać muzyki napawającej Cię pozytywną energią i pogodzić się z nowym tygodniem?
Nie narzekaj
Narzekanie nie jest dobre i z pewnością każdy z nas zdążył już tego doświadczyć. Owszem, kilka gderliwych słów nie zaszkodzi, by rozładować napięcie i po prostu sobie ulżyć, lecz narzekanie przez pół poniedziałku nikomu nie służy.
Kontakty międzyludzkie w pracy
Pamiętaj o tym, że dobre kontakty z pracownikami w pracy to już połowa sukcesu. Zaczynanie dnia od miłych słów pomaga nie tylko w poniedziałek, lecz przez cały tydzień. Dlatego staraj się mieć dobre układy w pracy. Nie obmawiaj, nie plotkuj, bądź prawdziwym sobą i rozpraszaj wokół siebie dobrą energię. Mając zdrowe relacje w pracy, z większą chęcią idzie się do niej, a czas w pracy znacznie szybciej mija.